Vývozní ceny
Meziměsíčně v prosinci klesly o 0,6 % (po kurzovém očištění o 0,1 %), největší vliv mělo snížení cen polotovarů1 o 1,8 % (především železa a oceli a kovových výrobků). Nejvíce se snížily ceny ostatních surovin2 o 2,7 % (zejména kaučuku, vlákniny a sběrového papíru). Ceny minerálních paliv rostly o 3,9 % (elektřiny a plynu).
Meziročně v prosinci rostly o 8,1 % (po kurzovém očištění o 11,3 %), největší vliv měl růst cen minerálních paliv o 54,9 % (elektřiny, plynu, ropných výrobků a uhlí). Značně rostly ceny potravin o 20,6 % (hlavně obilovin, mléčných výrobků a vajec), polotovarů o 11,7 % (zejména kovových výrobků, železa a oceli, papíru a výrobků z pryže) a ceny chemikálií o 8,7 % (především anorganických chemikálií). Klesly pouze ceny ostatních surovin o 4,6 % (nejvíce kovového odpadu).
V průměru za celý rok 2022 v porovnání s rokem 2021 se zvýšily o 12,7 % (za rok 2021 o 5,8 %), nejvíce rostly ceny minerálních paliv o 120,1 % (elektřiny, uhlí, ropných výrobků a plynu), potravin o 21,3 % (zejména obilovin) a polotovarů o 18,9 % (především kovových výrobků). Ceny neklesly v žádné ze sledovaných skupin SITC 1.
Dovozní ceny
Meziměsíčně v prosinci klesly o 0,8 % (po kurzovém očištění o 0,1 %), největší vliv mělo snížení cen strojů a dopravních prostředků o 1,1 %. Nejvíce klesly ceny ostatních surovin o 2,0 % (zejména rud kovů a kovového odpadu a kaučuku) a ceny chemikálií o 1,2 % (především organických chemikálií a plastů). Rostly pouze ceny potravin o 2,4 % (zvláště kávy, zeleniny a ovoce).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva