ČSÚ: Výdaje na pěstounskou péči dosáhly 3,8 miliard

15.11.2019 10:49 | Zprávy

V roce 2018 vydal český stát na dávky pěstounské péče 3,8 mld. Kč, meziročně tak došlo ke zvýšení o 852 mil. Kč. Dávky zahrnují příspěvek na úhradu potřeb dítěte, odměnu pěstouna, příspěvek při převzetí dítěte a při ukončení pěstounské péče a příspěvek na zakoupení motorového vozidla. V náhradní rodinné péči vyrůstalo 19,6 tis. dětí.

ČSÚ: Výdaje na pěstounskou péči dosáhly 3,8 miliard
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Českého statistického úřadu

V roce 2018 představovaly výdaje na odměny pěstounů dvě třetiny (2,5 mld. Kč) a příspěvky na úhradu potřeb dítěte necelou třetinu (1,2 mld. Kč) z celkových výdajů na dávky pěstounské péče. Příspěvek při převzetí dítěte a při ukončení pěstounské péče spolu s příspěvkem na zakoupení motorového vozidla tvořily 1,5 % celkových výdajů na dávky pěstounské péče, celkem 58 mil. Kč. Pěstounská péče představuje jednu z forem náhradní rodinné péče o děti, které z různých důvodů nemohou vyrůstat ve své rodině.

„Výdaje na dávky pěstounské péče meziročně vzrostly o 29 %, což je dáno především růstem výdajů na odměnu pěstounů. K nárůstu došlo zejména vzhledem k navýšení částky odměny pro dlouhodobé pěstouny o 50 % od ledna 2018. Výdaje na odměnu pěstounů tak vzrostly o 712 milionů korun,“ říká Helena Chodounská, vedoucí oddělení statistiky vzdělávání, zdravotnictví, kultury a sociálního zabezpečení ČSÚ. Při péči o jedno dítě má v současnosti dlouhodobý pěstoun nárok na 12 tis. Kč, v případě péče o dvě děti na 18 tis. Kč a při péči o alespoň tři děti na 30 tis. Kč měsíčně. Pěstouni na přechodnou dobu mají nárok na odměnu 20 tis. Kč měsíčně. Nejedná se ale o čistý příjem, odměna pěstouna je považována za příjem ze závislé činnosti, podléhá tedy zdanění a pojistným odvodům.

Téměř dvacet tisíc dětí žilo v roce 2018 v náhradní rodinné péči, ať už šlo o péči pěstouna, poručníka nebo jiné fyzické osoby, a tento počet se rok od roku pomalu zvyšuje, zatímco počet dětí v zařízeních ústavní péče se pomalu snižuje. „Nejvíce dětí v náhradní rodinné péči je dlouhodobě v Moravskoslezském kraji, v roce 2018 jich zde bylo přes tři tisíce,“ upozorňuje Markéta Pištorová z odboru statistiky rozvoje společnosti ČSÚ. Výdaje na dávky pěstounské péče v přepočtu na jedno dítě v náhradní rodinné péči představovaly v roce 2018 necelých 194 tis. Kč.

Více informací nejen o dávkách pěstounské péče, ale i o důchodovém a nemocenském pojištění, dávkách státní sociální podpory, dávkách pomoci v hmotné nouzi, dávkách pro osoby se zdravotním postižením, příspěvku na péči, vybraných sociálních službách a mezinárodním srovnání výdajů na sociální ochranu přináší aktuální publikace ČSÚ Vybrané údaje o sociálním zabezpečení – 2018. Publikace vychází z datových zdrojů Ministerstva práce a sociálních věcí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj: Máme dvě Evropská města sportu 2025. Tábor a Jindřichův Hradec

20:16 Jihočeský kraj: Máme dvě Evropská města sportu 2025. Tábor a Jindřichův Hradec

Jihočeský kraj slaví dvojí úspěch na sportovním poli. Města Tábor a Jindřichův Hradec získala titul …