ČT: Kobra je Karel. Hlas pro římského krále s Kryštofem Hádkem oslaví 700. výročí Karla IV.

30.04.2016 20:16 | Zprávy

Končí věk rytířů, začíná věk diplomacie. Mladý princ se musí vymanit z područí dominantního otce a nalézt svou vlastní roli v historii svého národa a celé Evropy. Výpravný televizní film režiséra a scenáristy Václava Křístka s Kryštofem Hádkem v hlavní roli uvede ČT1 v neděli, 15. května ve 20.00 hod. v rámci oslav sedmistého výročí narození Karla IV.

ČT: Kobra je Karel. Hlas pro římského krále s Kryštofem Hádkem oslaví 700. výročí Karla IV.
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

„V letošním roce uplyne sedm set let od narození jedné z nejvýraznějších postav našich dějin. Přestože o Karlovi IV. vznikla celá řada dokumentárních nebo publicistických snímků, tak – až na pár výjimek – se tuzemská audiovizuální hraná tvorba osobnosti našeho nejslavnějšího panovníka dosud spíše vyhýbala. Snímek Hlas pro římského krále má ambici tento pomyslný dluh částečně splatit,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák. „Při příležitosti výročí chceme naším filmem přispět k dotvoření obrazu této osobnosti, který jí dodá rozměr politický, vojenský, ale i zcela lidský, a pomůže také upřesnit, v čem byl Karel typickým šlechticem své doby a v čem ji naopak přesahoval,“ doplňuje kreativní producent a dramaturg snímku Jan Maxa a pokračuje: „Právě období mezi Karlovým narozením a jeho prvním velkým politickým úspěchem – volbou římským králem na úkor Ludvíka Bavora – se zdá pro tento účel být ideálním vypravěčským prostředkem.“

Hlas pro římského krále se vrací do července roku 1346. Poblíž města Rhens se scházejí kurfiřti římské říše k volbě nového krále. Jediným kandidátem je markrabě moravský Karel (Kryštof Hádek). Každý z volitelů má důvody, proč Karlovi hlas dát i nedat. Jazýčkem na vahách je Karlův otec – český král Jan Lucemburský (Stanislav Majer), dlouholetý spojenec dosavadního císaře Ludvíka Bavora (Petr Štěpán), proti kterému je volba namířena. Oba Lucemburkové – otec i syn – byli dlouhá léta v ostrém sporu, jehož počátek i průběh vypráví druhá dějová linie filmu. Spletité intriky nejrůznějších zájmových skupin ovlivňují Karlův osud již od narození. Mladý Lucemburk je izolován od své matky Elišky Přemyslovny (Hana Vagnerová), stává se poslušnou loutkou v otcových diplomatických hrách. Postupně však díky vojenským i politickým zkušenostem dozrává ve zdatného oponenta svého otce, ale i nebezpečného soka císaře Ludvíka. Rozehrává svou vlastní politickou hru, jejíž překvapivé rozuzlení mu nakonec otevře cestu k říšskému trůnu.

„Snažili jsme se vycházet z reálných faktů Karlova života, ale při žádném podobném projektu se nevyhnete zjednodušení,“ vysvětluje scenárista a režisér filmu Václav Křístek a dodává: „Období, které líčíme, bylo pro Lucemburky časem mnoha důležitých politických jednání, uzavírání smluv, přátelství, nepřátelství. Když to líčí historici, je z toho pokaždé velmi tlustá kniha. To do stominutového filmu nenacpete.“  Do hlavní role Karla IV. obsadil režisér čerstvého držitele Českého lva za výkon ve filmu Kobry a užovky Kryštofa Hádka. „V každém hraném projektu jsou ve scénáři momenty, které sice můžete důkladně popsat, ale jejich tajemství rozklíčuje teprve herec. Pohled, úsměv, povzdech, výkřik do tmy… Právě tyto nepojmenovatelné důležité momenty zvládl Kryštof hned bravurně. On má talent od boha,“ říká k obsazení Václav Křístek. „Musím přiznat, že když se mi tehdy ozvali z produkce, aby mě pozvali na casting k Hlasu pro římského krále, překvapilo mě to,“ doplňuje jej Kryštof Hádek a dodává: „Byla to, jak se někdy klišovitě říká, výzva. Vlastně není vůbec jednoduché nevypadat ve všech těch velkých a těžkých kostýmech směšně. Hrát vladaře pak může někdy svádět až k jakési trapnosti. Navíc, náš národ je na Karla IV. pyšný. A myslím, že právem. Takže to není jednoduché ani z pohledu nějakých očekávání. Raději jsem nad tím už později ani nepřemýšlel, abych nepropadl nějaké trudomyslnosti.“ Karlovu matku, Elišku Přemyslovnu, si zahrála Hana Vagnerová, která ke své roli říká: „Příběh filmu je pro mě zajímavý hlavně díky vztahu Elišky Přemyslovny a Jana Lucemburského.

Obě postavy se zároveň milují i nenávidí. Jsou to ale panovníci, takže veškeré emoce musí držet na uzdě.  A v tomto ohledu jsou i perfektně vystavené dialogy. Ve filmu vystupují reálné historické postavy z období, které je pro naši historii důležité a všichni ho známe. Klíčové bylo, najít cestu k tomu, aby nezůstaly pouze jako neživé ikony, ale dostalo se jim i lidského rozměru.“ Stanislav Majer, představitel Jana Lucemburského, uzavírá: „Jan Lucemburský je pro mě velmi pozoruhodná osobnost českých dějin. Strávil jsem nad ním čas s historikem Zdeňkem Vaškem a postupně jsme přicházeli na to, že v Čechách byl sice vnímán jako král cizinec, ale choval se tak na základě jistých okolností. A v tomto byl pro mě Janův odměřený vztah k Čechům najednou velmi pochopitelný.“

Hlas pro římského krále

Hrají: Kryštof Hádek (Karel IV.), Stanislav Majer (Jan Lucemburský), Petr Jeništa (Bušek), Tereza Voříšková (Blanka z Valois), Marián Geišberg (Baulduin Lucemburský), Norbert Lichý (Wolfram), Luboš Veselý (Pierre Rosiéres), Jan Plouhar (Rottenberg), Jaroslav Plesl (Vilém Zajíc z Valdeka) a další

Scénář a režie: Václav Křístek

Kamera: David Ployhar

Architekt: Petr Fořt

Výkonný producent ČT: Eliška Sekavová

Producenti: Přemysl Pražský, Borek Severa

Výtvarník kostýmů: Alena Schaferová

Střih: Alois Fišárek

Dramaturgie: Jan Maxa, Ivo Trajkov

Kreativní producent: Jan Maxa

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Výdaje na příspěvek na bydlení vzrostly loni na dvojnásobek

11:27 Český statistický úřad: Výdaje na příspěvek na bydlení vzrostly loni na dvojnásobek

V roce 2023 se v Česku na příspěvek na bydlení z dávek státní sociální podpory vyplatilo 17,9 miliar…