ČT vystoupila proti nepravdivým informacím o zrušení pořadu Nedej se

18.12.2012 18:40 | Zprávy

Česká televize se ohrazuje proti nepravdivým informacím o zrušení pořadu Nedej se a proti iracionální kampani, která na základě těchto mylných informací vznikla.

ČT vystoupila proti nepravdivým informacím o zrušení pořadu Nedej se
Foto: ČT
Popisek: Nové logo České televize

Není pravda, že Česká televize definitivně ruší pořad Nedej se a že se kritickému pohledu na ekologii ve svém vysílání nebude věnovat. Je tomu právě naopak. Vědoma si důležitosti tématu ochrany životního prostředí, chce mu Česká televize poskytnout ve svém vysílání ještě větší prostor než doposud, včetně investigativní roviny. Prostřednictvím nového formátu chce oslovit i nové autory, kteří se problematikou ekologie zabývají.

„O zrušení formátu Nedej se nikdy nebyla řeč. Sám jsem naopak na Programové radě podporoval rozšíření stopáže a změnu formátu tak, abychom ještě více podpořili snahu kritického pohledu na ekologické otázky. O to více nechápu jednání některých tvůrců a dalších osobností uměleckého a politického života, kteří se připojili k této iracionální kampani protestující proti problému, který nevznikl,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák. „Se všemi tvůrci vždy vedeme otevřenou diskuzi, debatujeme o cílech a vyjasňujeme si, jak je naplnit. Stejně tak tomu bylo i v tomto případě,“ dodává Petr Dvořák.   

Téma ekologie chce Česká televize na svých obrazovkách určitě zachovat. Doposud ho divákům nabízela v podobě dvou publicistických magazínů odlišné dramaturgie s názvy Nedej se a Přidej se. Tento roztříštěný formát, který Česká televize vysílá beze změny už mnoho let, ale neodpovídal současným potřebám moderně a efektivně fungující televize veřejné služby. Místo dvou dramaturgicky odlišných magazínů na téma ekologie přinese Česká televize jeden ucelený půlhodinový formát, který na větším prostoru bude moci nabídnout ekologické otázky ve větším společenském kontextu.  

V rámci nového konceptu, jehož spoluautorem je současný dramaturg pořadu Nedej se Pavel Bezouška, chtějí tvůrci pořadu zachovat investigativní rovinu současného magazínu, kdy pátrají po nepravostech, odhalují kauzy v oblasti ekologie a kriticky nahlížejí na porušování zákonů, osobních a skupinových zájmů, které člověka a přírodu poškozují. „Jsem přesvědčen o tom, že díky možnostem a časovému rozsahu půlhodinového kritického dokumentu se lze soustředěně a do hloubky věnovat konkrétním problémům z oblasti ekologie,“ říká kreativní producent ČT Petr Kubica, který nový formát připravuje. Rozhodovat o něm bude Programová rada České televize v rámci svého dlouhodobě plánovaného zítřejšího programu.

Nový formát se chce ve větší míře otevřít spolupráci i s dalšími autory. Současně chce být otevřený spolupráci se všemi, kteří se ekologické problematice dosud věnovali. Zachovává významnou roli veřejnoprávní televize, kdy řada námětů vychází přímo od diváků. Nadále počítá se zavedenou spoluprací s odborníky z Akademie věd ČR, univerzit a občanských sdružení:

Prof. MUDr. Radim J. Šrám, DrSc. – Ústav experimentální medicíny AV ČR
 Prof. Michal V. Marek – Centrum výzkumu globální změny AV ČR v Brně
 Prof. PhDr. Jan Keller, CSc. – Ostravská univerzita
 Prof. RNDr. Bedřich Moldan, CSc. – geochemik, ekolog, publicista
 RNDr. Ladislav, Miko PhD. – Generální ředitelství pro životní prostředí Evropské komise
 RNDr. Jitka Seitlová – zástupkyně ombudsmana
 Občanská sdružení – Veronika, Kosénka, Duha, Arnika
 a další.

Michaela Fričová, tisková mluvčí ČT

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Česká televize

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Soutěž, která má podpořit zájem mladých o řemesla a technické obory

19:39 Hospodářská komora: Soutěž, která má podpořit zájem mladých o řemesla a technické obory

Za účasti ministra školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláše Beka, ministra průmyslu a obchodu Lukáše…