ČVUT: Studentská architektonická soutěž Urban Design Award vyzdvihla projekty s environmentálním a společenským přesahem

29.03.2021 11:48 | Zprávy

Jubilejní 25. ročník soutěže známé z dřívějška jako soutěž O nejlepší urbanistický projekt zaznamenal letos několik novinek. Zúčastnilo se jej devět evropských škol architektury, jejichž studenti přihlásili celkem 60 soutěžních návrhů.

ČVUT: Studentská architektonická soutěž Urban Design Award vyzdvihla projekty s environmentálním a společenským přesahem
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Přihlášky se odevzdávaly poprvé jen online, porota soutěže se sešla pouze distančně, a vyhlášení vítězů bylo přenášeno živě z Fakulty architektury Českého vysokého učení technického v Praze. Bohužel však scházelo obecenstvo a již druhý rok po sobě také vernisáž putovní výstavy oceněných projektů.

Vyhlášení vítězů proběhlo ve středu 24. března 2021 za účasti děkana Fakulty architektury ČVUT prof. Ladislava Lábuse, vedoucího Ústavu prostorového plánování doc. Jakuba Vorla, předsedy Asociace pro urbanismus a územní plánování doc. Petra Durdíka a předsedkyně poroty Petry Kunarové. „Už 25 let máme díky soutěži jedinečnou příležitost nahlédnout mezi univerzity střední Evropy a podpořit utváření vztahů se studenty – a vztahy jsou v oboru urbanismu a územního plánování skutečně důležité. Proto si této soutěže nesmírně vážím a věřím, že se bude dále rozvíjet,“ zmínil děkan Fakulty architektury ČVUT v Praze prof. Ladislav Lábus.

Vedle tradičních urbanistických řešení se v soutěžních návrzích stále častěji objevují také kreativní ucelené programy přestaveb specifických území, což dokládají zejména oceněné projekty. „Mezi porotci proběhla diskuse mimo jiné nad tím, co u studentských prací považují za podstatné – zda připravenost na profesi, tedy kvalitu, srozumitelnost, nápaditost a způsob prezentace soutěžního návrhu, či právě onen přesah – tedy způsob reagování na současné světové problémy. Rozhodně není náhodou, že většina oceněných klade důraz na environmentální a společenský přesah architektury a urbanismu,“ vysvětluje předsedkyně poroty Petra Kunarová z Fakulty architektury ČVUT.

„Soutěž poskytuje nám pedagogům cennou zpětnou vazbu na naši práci, a studentům dává kromě srovnání také podporu v jejich směřování,“ řekl při vyhlašování výsledků vedoucí Ústavu prostorového plánování doc. Jakub Vorel a poděkoval porotě za dobře odvedenou práci.

Z 15 projektů, které postoupily do druhého kola, vybrala porota 6 oceněných. Zvítězila Franziska Schenk, studentka Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně, s projektem Zelené klastry, v němž navrhuje komunitní bydlení v udržitelné čtvrti v těsném sousedství s přírodou. „Projekt přiměje obyvatele, aby bydleli blíž sobě navzájem, což jim zároveň zajistí více volného prostoru,“ říká o projektu Franziska Schenk. Porota na její práci ocenila jednoznačný názor na systematický přístup k pojetí obdobných celků v budoucnosti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jaroslav Chalupský byl položen dotaz

Stát

Pane senátore, vy tvrdíte, že se stát chová k soukromému sektoru jako otrokář. Souhlasíte se mnou i v tom, že tato vláda nechává na holičkách úplně všechny? Od zaměstnanců až po živnostníky? Vždyť co pro ně udělala dobrého. Nic. Lidé jen chudnou a pracovní život jim tato vláda jen komplikuje - např....

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pražská strojírna: Slavnostní spuštění největšího obráběcího stroje v Praze

22:31 Pražská strojírna: Slavnostní spuštění největšího obráběcího stroje v Praze

Primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda dnes v Pražské strojírně slavnostním stiskem tlačítka…