ČVUT: Zájem o roboty na základních školách roste, jarní Robosoutěž přivítá rekordních 145 týmů

23.04.2019 15:18 | Zprávy

V jarní části Robosoutěže, která se každoročně koná na půdě Fakulty elektrotechnické ČVUT (FEL), se tento týden opět utkají žákovské týmy z druhého stupně základních škol a odpovídajících tříd víceletých gymnázií.

ČVUT: Zájem o roboty na základních školách roste, jarní Robosoutěž přivítá rekordních 145 týmů
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Vysoký zájem o účast a omezená kapacita Zengerovy posluchárny v Praze na Karlově náměstí donutily pořadatele k rozdělení finále do tří dnů. Ve dnech 24., 25. a 26. dubna si tak zasoutěží 145 týmů, o téměř 50 více než loni.

Základní koncept Robosoutěže ČVUT je každý rok stejný: s pomocí stavebnice LEGO Mindstorms mají žáci nebo studenti postavit a naprogramovat robotické vozítko, které nejlépe splní danou úlohu. Letošní úloha pro týmy z druhého stupně základních škol a odpovídajících tříd víceletých gymnázií je pak následující: robot musí v časovém limitu 90 vteřin zcela samostatně přesunout a případně roztřídit co nejvíc barevných kostek rozmístěných na soutěžní ploše do předem definovaných skladišť. Na jednom symetricky rozděleném hracím plánu budou soutěžit vždy dva roboti zároveň, o vítězství pak rozhodne počet získaných bodů.

Robotika na základních školách táhne – a to je dobře

Tým z katedry řídicí techniky FEL ČVUT pořádá Robosoutěž už jedenáctým rokem a mnoho úspěšných soutěžících se později stalo studenty fakultního studijního programu Kybernetika a robotika (ZDE). Jarní část soutěže pro mladší věkovou kategorii však přibyla až dodatečně. Ukázalo se totiž, že zájem o robotiku je třeba pěstovat už na základní škole. Navíc přibývá robotických kroužků a nadšených pedagogů, kteří dokážou děti motivovat a atmosféra soutěže je velmi dobrá. V minulém roce poprvé zvítězil dívčí tým, což popřelo tradiční představu, že technika je jen pro kluky.

„Do týdne od oznámení registrace jsme měli účast naplněnou, a tak jsme se rozhodli pro rozšíření finále do tří dnů a na více týmů,“ komentuje letošní jarní Robosoutěž její hlavní pořadatel Martin Hlinovský. „Minulý rok jsme měli ve finále 97 týmů, letos se přes velmi složitou úlohu přihlásilo 145 týmů. Těším se, jak se s komplexním úkolem vyžadujícím strategické myšlení popasují a jaké designy robotů uvidíme.“

Všechna tři kola finále jarní Robosoutěže jsou veřejná a jsou zváni vyučující, spolužáci a přátelé soutěžících, zástupci médií a zájemci o mobilní roboty a o studentské soutěže. Finále se uskuteční ve středu 24., ve čtvrtek 25. a v pátek 26. dubna 2019 vždy od 11 hodin v Zengerově posluchárně Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze na Karlově náměstí (Karlovo náměstí 13, Praha 2).

Přesný harmonogram akce najdete na webových stránkách ZDE.

Samostatná Fakulta elektrotechnická ČVUT vznikla v roce 1950. V dnešní době se skládá ze 17 kateder umístěných ve dvou budovách: v rámci hlavního kampusu ČVUT v Dejvicích a v naší historické budově na Karlově náměstí. Fakulta elektrotechnická poskytuje prvotřídní vzdělání v oblasti elektrotechniky a informatiky, elektroniky, telekomunikací, automatického řízení, kybernetiky a počítačového inženýrství. Fakulta se dlouhodobě řadí mezi prvních pět výzkumných institucí v České republice. Produkuje přibližně 30 % výzkumných výsledků celého ČVUT a má navázanou rozsáhlou vědeckou spolupráci se špičkovými světovými univerzitami i výzkumnými ústavy. Od roku 1950 Fakulta elektrotechnická vydala cca 30 000 diplomů, které byly vždy vysoce hodnoceny jako doklad prvotřídního vzdělání. Více informací najdete ZDE.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 16 000 studentů. Pro akademický rok 2018/19 nabízí ČVUT svým studentům 169 studijních programů a v rámci nich 480 studijních oborů. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings, který hodnotil více než 4 700 univerzit po celém světě. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT mezi 531. – 540. místem a na 9. pozici v regionálním hodnocení pro Evropu a Asii. V rámci hodnocení pro „Civil and Structural Engineering" je ČVUT mezi 151. – 200. místem, v oblasti „Mechanical, Aeronautical and Manuf. Engineering“ na 201. – 250. místě, „Computer Science and Information Systems" na 251. – 300. místě, „Electrical and Electronic Engineering“ na 201. – 250. pozici. V oblasti „Mathematics“ na 301. – 350 místě, „Physics and Astronomy“ na 201. až 250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 283. příčce, „Architecture/Built Environment“ na 150. – 200. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT v Praze na 256. místě. Více informací najdete ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Nový zákon o kybernetické bezpečnosti zasáhne do podnikání tisíců firem

19:15 Hospodářská komora: Nový zákon o kybernetické bezpečnosti zasáhne do podnikání tisíců firem

Hospodářská komora ČR varuje před vysokými náklady plynoucími z nového zákona o kybernetické bezpečn…