ČVUT se i letos podílí na „kouzelném experimentu“ Stratocaching

01.10.2014 15:02 | Zprávy

Po úspěchu loňského prvního ročníku vědeckého experimentu Stratocaching se i nadále na jeho dalším rozvoji podílí experti z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze.

ČVUT se i letos podílí na „kouzelném experimentu“ Stratocaching
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT

Stratocaching je unikátní vědecký experiment, který spojuje vypuštění stratosférického balónu s geolokační hrou pro veřejnost. Zástupci katedry telekomunikační techniky Fakulty elektrotechnické ČVUT se podílí na přípravě a testování elektronického vybavení gondoly balónu, který bude vypuštěn do stratosféry. Z něj bude v průběhu stoupání do výšky 30 kilometrů přenášeno video v reálném čase a po dosažení požadované výšky vypuštěno 10 GPS modulů v podobě javorového semínka – stratosférických kešek.

„Jsem velice rád, že se i letos můžeme experimentu zúčastnit, a to přípravou vícepolarizační všesměrové antény systému přenosu videa v reálném čase. Jde o speciální anténu, která je schopná zajistit řádnou komunikaci videotechniky dropionu s pozemním centrem,“ říká člen realizačního týmu Ing. Zbyněk Kocur, Ph.D., z Fakulty elektrotechnické ČVUT a dodává: „Dále bude naše fakulta pro experiment zajišťovat klimatické testy, tedy simulaci chování kamery v extrémních podmínkách stratosféry.“

Start balónu je naplánován na 25. října 2014 (datum a čas se může změnit při nevhodném počasí) v Praze-Libuši. Očekává se, že stratokešky po letu ze stratosféry dopadnou na zem tentýž den a nahlásí svou polohu registrovaným hráčům.

Celý experiment můžete sledovat na stránce http://stratocaching.idnes.cz, kde je se také registruje do hry.

Organizátorem projektu je sdružení Žádná věda o.s., vzniklé za účelem realizace zábavných vědeckých pokusů. Žádná věda je přirozeným spojením lidí, kteří přinášejí znalosti technologií, vizuální nápaditost a příležitosti pro medializaci a zapojení mladé generace. Členy sdružení jsou inženýr Ivan Miller, nezávislý designer Petr Bakoš, mediální konzultant Ivan Sobička, redaktor Technet.cz Jan Kužník a Martin Šturm, vedoucí klubu Laborky Gymnázia Slaný. Právě Technet a Laborky jsou našimi partnery od samého zrodu tohoto nápadu.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií) a studuje na něm přes 23 000 studentů. Pro akademický rok 2014/15 nabízí ČVUT svým studentům 110 studijních programů a v rámci nich 441 studijních oborů. ČVUT vychovává moderní odborníky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. V roce 2014 se ČVUT umístilo v hodnocení QS World University Rankings, které zahrnuje více než 3000 světových univerzit, ve skupině univerzit na 411. – 420. místě. V oblasti „Civil and Structural Engineering" bylo ČVUT hodnoceno na 51. – 100. místě, v oblasti  „Mechanical Engineering“ na 101. – 150. místě, v oblasti  „Computer Science and Information Systems" a „Electrical Engineering“ na 151. – 200. místě, a stejně tak i v oblastech „Mathematics“ a „Physics and Astronomy“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Platforma pro zdravý stavební zákon: Řešení DSŘ nedostatečně zohledňuje problémy při podávání žádostí z prvních měsíců

13:21 Platforma pro zdravý stavební zákon: Řešení DSŘ nedostatečně zohledňuje problémy při podávání žádostí z prvních měsíců

Vyjádření k bypassu digitalizace stavebního řízení