Téma přednášky volně navazuje na nešťastný pokus spolupráce ČR a Slovinska při nominaci Plečnikova díla na seznam UNESCO pod názvem: „Nadčasová humanistická architektura Josipa Plečnika“.
Prof. Valena se nejdříve pokusí rozpracovat různé humanistické tradice a zjistit jejich eventuální relevanci pro Plečnikovo dílo. Jako specifický humanismus v Plečnikově architektuře pak definuje používání antropomorfních prvků a měřítka, „pobyt u věcí“ a univerzální srozumitelnost architekturního jazyka. Převážně se jedná o implantáty malých architektur do stávajících urbánních situací.
Plečnik vyvinul tuto svou strategii humanistické přestavby města ve dvacátých letech během práce s veřejnými prostory Pražského hradu a později ji plně rozvinul ve své rodné Lublani. Tam přestavěl urbánní sekvence kolem Římských hradeb, osu Vegovy ulice, prostor Zojzovy ulice a Šentjakobského náměstí a především pobřeží Ljubljanice. V určitém smyslu sem můžeme přiřadit též Žale, město mrtvých. Pro tuto metamorfózu města se brzy ustálil výraz Plečnikova Lublaň. Tato humanistická přestavba města je jeden z unikátních příspěvků Plečnika k světovému dědictví architektury dvacátého století.
„V souvislosti s přednáškou na Fakultě architektury ČVUT si dovolujeme upozornit též na malou výstavu velké Plečnikovi výstavy z roku 1996, která bude otevřena od 18. dubna v prostoru pod půlkruhovou terasou v zahradě Na Valech na Pražském Hradě,“ dodal proděkan pro vnější vztahy Fakulty architektury ČVUT Ing. arch. Jan Jakub Tesař.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva