Jednání se účastnilo bezmála 200 hostů z řad celní správy, obchodní veřejnosti a zástupců Mezinárodní federace výrobců lihovin, Unie výrobců a dovozců lihovin v ČR a Svaz vinařů ČR.
Francouzský velvyslanec v České republice pan Roland Galharague úvodem neopomněl vyzdvihnout důležitost rolí celních správ při kontrolách lihu a snahu zjednodušit podnikání obchodní veřejnosti v této oblasti. Generální ředitel generálního ředitelství cel plk. Milan Poulíček poukázal na možné problémy spojené s obchodem s alkoholem a seznámil posluchače s opatřeními, která v této věci přijala Celní správa České republiky.
Prezentace zástupců české celní správy přiblížila praxi dozorových činností nad výrobou, skladováním a oběhem lihu, lihovin a vína, včetně navrhovaných opatření na zlepšení. Velmi zajímavý byl i krátký exkurz do historie pálenic v českých zemí, kdy výroba prvního alkoholu je datována na přelom 13. a 14. století.
Paní Hélene Brial-Robin, vedoucí oddělení vinařské GŘC ve Francii informovala o systému kontrol pěstování, výroby a distribuce vína ve Francii. S osázenou plochou více jak 800 000 hektarů vínem se řadí Francie mezi druhou vinařskou velmocí a zároveň je druhým světovým výrobcem vína. Oproti České republice vybírá spotřební daň z tichého vína ve výši 3,77 EUR za hektolitr.
Účastníci semináře si mohli prohlédnout výstavku padělků a zboží podléhajícího Úmluvě CITES, které celní správa zadržela (Washingtonská úmluva CITES o ochraně volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin) a úřadovnu finanční stráže, která předcházela celní správě.
Prostředí kolokvia je vždy využito k prohloubení vztahů zástupců české a francouzské celní správy, výměně informací mezi nimi a obchodní veřejností, která směřuje ke zlepšení vzájemných vztahů a řešení odborných záležitostí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva