Uplynulý rok řešili v 39 případech zboží podezřelé z porušování některých práv duševního vlastnictví. Hodnota zajištěného zboží vyčíslená v ceně originálních výrobků přesáhla 32 milionů korun. Padělky známých značek se ukázaly nejen na tržnicích, ale i v kamenných provozovnách. Mezi nejčastěji kopírované zboží patří vedle textilu, obuvi a módních doplňků také hračky, oblíbené jsou sběratelské hrací karty, drogistické výrobky, prací prášky či příslušenství k mobilním telefonům. Na trhu se objevují také padělky potravin, které jsou pro obchodníky zajímavým prodejním artiklem.
V loňském roce evidoval celní úřad 680 zpravodajských jednotek s povinností vykazovat údaje pro statistické účely o obchodu se zbožím mezi Českou republikou a jinými členskými státy Evropské unie. Za rok 2023 bylo provedeno celkem 56 kontrol vykazování Intrastatu, z toho 50 kontrol bylo ukončeno s pozitivním výsledkem. Celková hodnota nevykázaného zboží přesáhla 2 miliardy korun.
Při kontrolách zaměřených na přepravu vybraných výrobků (zboží zatíženého spotřební daní) zajistili celníci v regionu více než 153 tisíc kusů nezdaněných cigaret, 7 kilogramů tabáku, 1,5 kilogramů zahřívaných tabákových výrobků a 795 litrů minerálních olejů. V rámci prodeje a skladování lihovin a tabákových výrobků odhalili Pardubičtí 51 porušení. V 31 případech se jednalo o nepředložení nabývacích dokladů a neprokázání zdanění výrobků, ve zbývajících případech šlo o prodej lihovin a tabákových výrobků bez kolku. Celkový daňový únik byl vyčíslen bezmála na 600 tisíc korun.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva