Transport zajišťovali pracovníci Zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem, kteří mají v Česku s převozem velkých kopytníků největší zkušenosti. Na místo určení přijel zubří samec zhruba půl hodiny před polednem. Po několika minutách už vyšel z přepravní bedny a začal prozkoumávat aklimatizační ohradu. Za několik dní se připojí ke třem zubřím samicím odchovaným v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Ty byly do Rokycan přivezeny v lednu. V Česku díky tomu vzniklo nové chovné stádo ohrožených zubrů evropských.
„Vznik nové chovné skupiny je velmi důležitý. Zubrů je na světě zhruba sedm a půl tisíce. Teprve až jejich počty přesáhnou deset tisíc, bude tento ohrožený druh možné považovat za zachráněný,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která založila milovickou rezervaci a koordinuje chov zubrů v rámci celé České republiky.
Zubří stádo má u Rokycan k dispozici přibližně padesátihektarovou rezervaci. „Tam budou zubři žít podobně svobodně jako ve volné přírodě,“ říká ředitel Zoologické zahrady Tábor Evžen Korec. Vůbec poprvé tak byl zubr odchovaný v tuzemské zoo vypuštěný v rámci české rezervace. Dosud české zoologické zahrady vyváželi své přírůstky do rezervací v Polsku, na Slovensku a dalších zemích.
Rezervace u Rokycan vznikla v loňském roce. Velcí kopytníci tam od té doby pomáhají s údržbou evropsky významné lokality, která chrání vzácné druhy v místech někdejšího vojenského cvičiště. V říjnu loňského roku tam přijelo stádo divokých koní z milovické rezervace. „Plocha se skoro třicet let vůbec neudržovala, což je znát. Museli jsme ji vyčistit od odpadků,“ uvedl podnikatel Robert Beneš, který rezervaci založil. V minulosti odkoupil od ministerstva obrany přibližně čtyřicet hektarů bývalého vojenského areálu a dalších deset hektarů směnil s městem Rokycany za jiný.
Bývalé rokycanské cvičiště leží na jižním okraji města. Protéká tam Rakovský potok, ve kterém žije rak kamenáč. Jde o jedno z nejbohatších míst z hlediska obojživelníků ve východní části Plzeňského kraje. Na území této evropsky významné lokality se vyskytují také užovka obojková, skokan štíhlý, ropucha obecná nebo ťuhýk obecný. Ze vzácných druhů rostlin tam roste kosatec sibiřský, upolín nejvyšší nebo žluťucha lesklá.
Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.
Na péči o přírodu může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.
Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, Hello bank, Printwell, JK Jitka Kudláčková, Semix, Megabooks CZ, Zoo Liberec, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva