Česká krajina: Dobrovolníci dokončili obnovu Aleje elfů, poprvé bez použití plastů

24.12.2020 9:45 | Zprávy

Obnovu Aleje elfů dnes dokončili dobrovolníci v Kutné Hoře. S pracemi začali včera. Stromořadí vysadili v roce 2016 děti z Mateřské školy Benešova.

Česká krajina: Dobrovolníci dokončili obnovu Aleje elfů, poprvé bez použití plastů
Foto: ceskakrajina.cz
Popisek: Česká krajina

Kolem polní cesty vedoucí z kutnohorského předměstí Žižkov k vrchu Kuklík tehdy zasadily žaludy z významných dubů rostoucí ve městě a jeho nejbližším okolí.

Dobrovolníci včera a dnes stromořadí doplnili. „Některé žaludy nevzešly, některé stromky nebo opěrné kůly poničili vandalové nebo ukradli zloději. Proto jsme na prázdná místa vysadili mladé duby,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která projekt v roce 2015 iniciovala. Mladé doubky vyrostly z žaludů ze stejných stromů, které před lety vysadili předškoláci. První z dubů roste nedaleko kláštera sv. Voršily a druhý u železničního nádraží Kutná Hora – město. Oba obklopují asfaltové silnice a chodníky, takže jejich žaludy nemají příležitost se v těchto místech ujmout. Třetím zdrojem plodů použitých při výsadbě byl památný Žižkův dub rostoucí v lese Na Rovinách. Ochranáři z České krajiny doubky z žaludů vypěstovali ve školce a vysadili již mladé stromky. 

Na rozdíl od výsadby před čtyřmi lety dobrovolníci tentokrát nepoužívali žádné plastové prvky. „Když jsme Alej elfů zakládali, používali jsme běžně dostupnou ochranu proti okusu zvěři vyrobenou z plastu. Nicméně jak přibývá informací o škodlivosti plastů, rozhodli jsme se tento materiál nepoužívat a k ochraně před okusem jsme instalovali pletivo,“ doplnil Dalibor Dostál. Podle jeho slov přispěly k odklonu od plastů i procházky do lesů, kde v posledních letech přibývá plastového odpadu pocházejícího právě z ochrany sazenic před okusem.

Inspirací pro projekt Alej elfů je keltská pověst, podle níž se na místech, kde společně rostou dub, jasan a hloh, objevují skřítci. Druhým inspiračním zdrojem jsou knihy Hobit a Pán prstenů, kde patří ničení stromů k symbolům zla. Třetím zdrojem je pak kniha Muž, který sázel stromy od francouzského spisovatele Jeana Giona, v níž vytrvalé úsilí jediného člověka dokázalo změnit bezútěšnou krajinu v krásný kout přírody.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na dokončení rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz nebo na e-shopu www.zelenadomacnost.com.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Semix, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

U studentů roste zájem o práci v jaderné energetice, ČEZ podepsal rekordní počet stipendií

17:44 U studentů roste zájem o práci v jaderné energetice, ČEZ podepsal rekordní počet stipendií

Rekordních 67 stipendijních smluv uzavřeli v letošním semestru studenti vybraných středních a vysoký…