Česká krajina: Rezervace divokých koní získala prestižní cenu za udržitelnost v kategorii Změna klimatu

18.09.2020 16:09 | Zprávy

Prestižní Cenu SDGs v kategorii Změna klimatu převzal dnes večer ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál za projekt rezervace divokých koní ve středočeských Milovicích. První místo v národním kole soutěže v této kategorii obdržel na slavnostním vyhlášení v zahradách Ministerstva zahraničních věcí České republiky v Praze.

Česká krajina: Rezervace divokých koní získala prestižní cenu za udržitelnost v kategorii Změna klimatu
Foto: Michal Köpping
Popisek: Divocí koně v rezervaci

„V průběhu posledního roku a půl jde o třetí významné ocenění pro tuto unikátní rezervaci. Nesmírně si vážíme toho, že ochrana přírody prováděná prostřednictvím velkých kopytníků takovým způsobem zaujala odborníky i veřejnost,“ poděkoval Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina.

Rezervace velkých kopytníků vznikla v roce 2015. V současné době se rozkládá na ploše zhruba 230 hektarů. V péči o otevřenou, savanovitou krajinu využívá původní druhy velkých kopytníků Evropy: zubry, divoké koně a zpětně šlechtěné pratury. Pastva velkých kopytníků totiž potlačuje agresivní druhy trav a náletové křoviny a umožňuje udržovat vhodné biotopy pro vzácné druhy květin, motýlů, ptáků a dalších organismů. Využití původních druhů divokých kopytníků je navíc na velkých plochách výrazně efektivnější a levnější, než kosení luk nebo jejich udržování prostřednictvím pastvy domácích zvířat.

Právě ochrana biodiverzity byla od počátku hlavním cílem projektu. V prvních letech jeho realizace se však ukázalo, že působí velmi pozitivně také v oblasti ochrany klimatu. Trus velkých kopytníků totiž výrazně pomáhá s obnovou organické hmoty v půdě. Ta pak lépe váže uhlík a zároveň výrazně více vsakuje vodu. Pastva velkých kopytníků tak napomáhá k adaptaci krajiny na změny klimatu a zároveň pozitivně působí na zadržování vody v krajině.

„Nejnovější ocenění rezervace velkých kopytníků pomůže upozornit na to, že se změnou klimatu se dá bojovat nejen prostřednictvím populárního sázení stromů, ale také péčí o otevřenou krajinu s pomocí velkých kopytníků. Odborníci stále více upozorňují na to, že právě zdravá půda je důležitým klíčem k zastavení klimatických změn. Velcí kopytníci přitom s obnovou půdy pomáhají zásadním způsobem,“ doplnil Dalibor Dostál a navázal: „Otevřená krajina spásaná velkými býložravci tak působí pozitivně nejenom na obnovu biologické rozmanitosti, ale pomáhá i s adaptací krajiny na klimatické změny.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Petr Letocha byl položen dotaz

Možná se nepletu, ale zdá se, že díky Trupovi se Evropa probouzí?

Jednak konečně vidíme nějaký pokus o to, ukončit mírem válku na Ukrajině a taky se zdá, že Evropa začíná řešit i svou bezpečnost. Ale opět se tím ukazuje, že jsme jako Evropa selhali a zaspali. Nebo máte jiný názor? Jestli ano, tak jak vysvětlíte, že se dosud vážně o míru na Ukrajině nejednalo? A ja...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČPZP vrací za rok 2024 přes 171 milionů korun za léky. Od ledna hlídá přeplatky centrální uložiště receptů SÚKL

10:38 ČPZP vrací za rok 2024 přes 171 milionů korun za léky. Od ledna hlídá přeplatky centrální uložiště receptů SÚKL

Rekordní částku 171,4 milionu korun vrací Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) více než 105 …