Česká krajina: Úklid po sovětské armádě v rezervaci velkých kopytníků pokračuje

13.04.2022 20:05 | Tisková zpráva

Odvozem dalších pozůstatků po působení sovětské armády v bývalém vojenském prostoru Milovice pokračovalo dnes dlouhodobé čištění rezervace velkých kopytníků od staré ekologické zátěže.

Česká krajina: Úklid po sovětské armádě v rezervaci velkých kopytníků pokračuje
Foto: Česká krajina
Popisek: Stádo divokých koní na pastvině v rezervaci Milovice

„I když by se na první pohled mohlo zdát, že více než tři desetiletí po odchodu sovětských vojsk nemůže být v bývalém výcvikovém prostoru již co uklízet, opak je pravdou. Stále v těchto místech odstraňujeme velké množství pozůstatků po armádní činnosti,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Ta s dlouhodobým úklidem prostoru začala v roce 2014, v rámci přípravy první etapy rezervace velkých kopytníků. Od té doby již z oblasti odvezla mnoho tun nejrůznějšího odpadu. Nejen zbytků po vojsku, ale také řadu černých skládek, které prostor zaplnily po odchodu armády.

Velkým pomocníkem při odhalování černých skládek jsou právě velcí kopytníci. „Zvířata spásáním vegetace odkrývají místa, kde se do té doby skrývaly skládky nebo různé zbytky vojenských objektů. Díky tomu najdeme i pozůstatky, které byly do té doby schované v hustém porostu,“ doplnil Dalibor Dostál. S odstraňováním černých skládek a odpadků opakovaně pomáhají také dobrovolníci. V letošním roce se uskutečnilo již několik brigád. 

Mezi nejrozšířenější zátěž v bývalém výcvikovém prostoru patří staré pneumatiky z vojenských a nákladních vozidel, izolace z kabelů zanechané na hromadách hledači drahých kovů a stavební suť na místě někdejších armádních objektů. V posledních letech přivávají také plasty zanesené větrem z nedaleké skládky u Benátek nad Jizerou. Při dnešním úklidu se pracovníci zaměřili především na pneumatiky, u kterých nápisy v azbuce potvrzovaly, že pocházejí ještě ze sovětské éry.

Sovětská armáda obsadila bývalý vojenský prostor Milovice v roce 1968. Poslední vojáci odtud odešli v roce 1991. Historie vojenského prostoru je ale delší, sahá do roku 1904, kdy tu začala cvičit armáda tehdejšího Rakousko-Uherska. Rezervace velkých kopytníků vznikla v části bývalého výcvikového prostoru v roce 2015, v současné době má rozlohu zhruba 350 hektarů. Původní rozloha armádního cvičiště byla 3,5 tisíce hektarů. 

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu Darujme.cz/krajina a dále pak zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. A také nákupem ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Semix, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Milá Katko,

Slováci z KSS se přejmenovali na SDL, aby nedráždili generaci, která o KSS jen slyšela. Díky médiím dostala KSS Černého Petra a tak ji Weis , předseda KSS, přejmenoval na SDĽ. Teď jen málo lidí si vzpomene na KSS. Proč se nezkusíte přejmenovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lipensko: V sobotu se otevírá ikonický Vítkův Hrádek s novou vyhlídkovou plošinou

7:23 Lipensko: V sobotu se otevírá ikonický Vítkův Hrádek s novou vyhlídkovou plošinou

Vítkův Hrádek se po třech měsících znovu otevře pro veřejnost, po patnácti měsících se navíc turisté…