Projekt s rozpočtem přesahujícím 5 milionů britských liber se v budoucnu může překlopit do nových léčebných postupů pro seniory a pro ty, kteří podstoupili transplantaci kostní dřeně.
Výzkum cílí na vývoj nových terapií založených na kmenových buňkách, které mohou posílit imunitní systém regenerací brzlíku – orgánu, umístěném v lidském těle vedle srdce, který produkuje důležité imunitní buňky. Nové léčebné postupy jsou potřebné, protože brzlík s přibývajícím věkem atrofuje a to vede, zejména u starších pacientů, k větší náchylnosti k infekcím jakou je například chřipka.
Poškození brzlíku je také jedním z hlavních život ohrožujících rizik pro pacienty, kteří podstoupili transplantaci kostní dřeně, například při léčbě rakoviny krve.
Dřívější studie prokázaly, že transplantace brzlíkových buněk do pacientů může být efektivním způsobem jak posílit a ozdravit imunitní systém. Hlavní překážkou, proč toto dosud není využíváno jako léčebný postup, je nedostatek zdrojů těchto specializovaných buněk. V předchozích studiích vědci používali buňky novorozenců, které byly vyjmuty jako součást běžného kardiochirurgického zákroku. Buňky dospělých dárců nemají stejný účinek.
Iniciativa nazývaná ThymiStem je vedena University of Edinburgh a má za cíl nalézt nové metody laboratorní výroby brzlíkových buněk jakožto alternativního zdroje buněk pro tuto léčbu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva