Celková situace
Celková hodnota finančních aktiv v české ekonomice vzrostla ve 2. čtvrtletí o 1,3 %, což naznačuje poměrně výrazné mezičtvrtletní snížení tempa růstu. V tomto kontextu je nutné zmínit vysokou úroveň srovnávací základny, která byla v minulém čtvrtletí dočasně vychýlena zvýšenou aktivitou finančních institucí. Aktuální tempo růstu signalizuje spíše návrat k střednědobě obvyklým hodnotám. To víceméně potvrzuje i přírůstek finančních aktiv v meziročním vyjádření (8,3 %), který zaznamenal další dílčí zrychlení. V souhrnu byl finanční růst založený takřka výlučně na realizovaných transakcích, jejichž hodnota dosáhla 352,9 mld. Kč. Přecenění finančních aktiv v důsledku kursových a jiných cenových faktorů činilo pouhých 1,6 mld. Kč. Stejně jako v minulém čtvrtletí byl růst finančních aktiv tažen sektorem finančních institucí. Následoval sektor nerezidentů a s jistým odstupem sektor domácností. Oproti tomu svá finanční aktiva snížily sektory nefinančních podniků a v menším rozsahu také vládních institucí. Na růstu závazků se s výjimkou vládních institucí podílely v různé míře všechny ekonomické sektory. Dominoval sektor nerezidentů s nadpolovičním podílem na celkovém přírůstku. S mírným odstupem následoval sektor finančních institucí. Podstatně nižší příspěvky zaznamenaly sektory domácností a nefinančních podniků.
Podíly finančních instrumentů na celkových finančních aktivech a závazcích zůstávají dlouhodobě stabilní. Relativně vysoké mezičtvrtletní tempo růstu půjček, tažené navýšením dlouhodobých půjček (3,5 % resp. 4,8 %) se projevilo zvýšením jejich podílu ve struktuře finančních instrumentů. Zvýšení o 0,4 p. b. bylo doprovázené poklesem podílu akcií a ostatních účastí. Za zmínku stojí přesuny v rámci vkladů, kde jak oslabení ostatních vkladů, tak nárůst převoditelných vkladů svým rozsahem vybočují z úrovně transakčních změn zaznamenaných v tomto čtvrtletí. Podíl celkové hodnoty vkladů nicméně zůstává stabilizován na úrovni minulého čtvrtletí. Z hlediska sektorové struktury klesl podíl nefinančních podniků na obou stranách finanční rozvahy. Na straně finančních aktiv byl tento pokles doprovázen navýšením podílu sektoru finančních institucí, na straně závazků pak sektoru nerezidentů.
Graf 1 Struktura finančních instrumentů v ekonomice
(v %)
Graf 2 Struktura finančních aktiv a závazků podle sektoru
(v mld. Kč)

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
Co by podle vás jako přesně nastalo, kdyby přišel ten konec Evropy?
A je reálné si myslet, že bysme se ubránili sami, i když zvýšíte výdaje na obranu sebevíc? A k čemu se přikláníte? Je lepší spoléhat na Evropu nebo na USA? Ještě k té vaší poznámce, že musíme na bezpečnostní situaci, která teď ve světě panuje reagovat včas. Nemáte ale dojem, že už včera bylo pozdě?
Další články z rubriky

22:33 Správa jeskyní: 14 jeskyní zahájilo sezóny, zacílí na rodiny s dětmi
Zpřístupněné jeskyně České republiky od tohoto týdne otevřely své brány a dveře naplno. Tři z nich b…
- 19:28 HK ČR: Obranný průmysl jednal s vládními představiteli o financování
- 16:26 ČEZ: Tisíce lidí s fotovoltaikou nemají pro svůj výrobní EAN kód zajištěnou odpovědnost za odchylku
- 13:33 Celní správa: Celníci odhalili miliony kusů nelegálně převážených cigaret v chladírenském návěsu
- 13:21 CSG v roce 2024 více než zdvojnásobila příjmy
- 10:34 Lesy ČR: Obnovujeme vegetaci v Lednicko-valtickém areálu