Celková situace
Celková hodnota finančních aktiv v české ekonomice vzrostla ve 2. čtvrtletí o 1,3 %, což naznačuje poměrně výrazné mezičtvrtletní snížení tempa růstu. V tomto kontextu je nutné zmínit vysokou úroveň srovnávací základny, která byla v minulém čtvrtletí dočasně vychýlena zvýšenou aktivitou finančních institucí. Aktuální tempo růstu signalizuje spíše návrat k střednědobě obvyklým hodnotám. To víceméně potvrzuje i přírůstek finančních aktiv v meziročním vyjádření (8,3 %), který zaznamenal další dílčí zrychlení. V souhrnu byl finanční růst založený takřka výlučně na realizovaných transakcích, jejichž hodnota dosáhla 352,9 mld. Kč. Přecenění finančních aktiv v důsledku kursových a jiných cenových faktorů činilo pouhých 1,6 mld. Kč. Stejně jako v minulém čtvrtletí byl růst finančních aktiv tažen sektorem finančních institucí. Následoval sektor nerezidentů a s jistým odstupem sektor domácností. Oproti tomu svá finanční aktiva snížily sektory nefinančních podniků a v menším rozsahu také vládních institucí. Na růstu závazků se s výjimkou vládních institucí podílely v různé míře všechny ekonomické sektory. Dominoval sektor nerezidentů s nadpolovičním podílem na celkovém přírůstku. S mírným odstupem následoval sektor finančních institucí. Podstatně nižší příspěvky zaznamenaly sektory domácností a nefinančních podniků.
Podíly finančních instrumentů na celkových finančních aktivech a závazcích zůstávají dlouhodobě stabilní. Relativně vysoké mezičtvrtletní tempo růstu půjček, tažené navýšením dlouhodobých půjček (3,5 % resp. 4,8 %) se projevilo zvýšením jejich podílu ve struktuře finančních instrumentů. Zvýšení o 0,4 p. b. bylo doprovázené poklesem podílu akcií a ostatních účastí. Za zmínku stojí přesuny v rámci vkladů, kde jak oslabení ostatních vkladů, tak nárůst převoditelných vkladů svým rozsahem vybočují z úrovně transakčních změn zaznamenaných v tomto čtvrtletí. Podíl celkové hodnoty vkladů nicméně zůstává stabilizován na úrovni minulého čtvrtletí. Z hlediska sektorové struktury klesl podíl nefinančních podniků na obou stranách finanční rozvahy. Na straně finančních aktiv byl tento pokles doprovázen navýšením podílu sektoru finančních institucí, na straně závazků pak sektoru nerezidentů.
Graf 1 Struktura finančních instrumentů v ekonomice
(v %)
Graf 2 Struktura finančních aktiv a závazků podle sektoru
(v mld. Kč)

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
S kým bysme měli vést válku?
Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...
Další články z rubriky

20:16 Ústecký kraj: Domov Bez zámků Tuchořice otevřel pro své klienty novou budovu
Domov „Bez zámků“ Tuchořice, příspěvková organizace, otevřel novou budovu. Výstavba nové budovy je s…
- 16:14 Zoo Ostrava: Dorazila nová samice lva indického
- 11:14 Nadace ČEZ: Technické vybavení pro boj s povodněmi mají hasiči v Arnultovicích
- 7:16 Státní pozemkový úřad: Společné úsilí pro ochranu Jesenicka před povodněmi
- 19:28 Hospodářská komora: Americká cla ohrožují globální růst. EU musí jednat jednotně a pragmaticky
- 16:26 MHMP: Hlavní město zavádí veřejnoprávní plánovací smlouvy podle nového stavebního zákona