Autorem její podoby je akademický sochař Vladimír Oppl, který na minci ztvárnil vybrané Santiniho stavby. Na lícní straně je průčelí kostela Nanebevzetí Panny Marie, svatého Wolfganga a svatého Benedikta v Kladrubech, na rubové straně je kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.
Centrální banka vydává celkem 30 tisíc kusů pamětních mincí ve dvojím provedení. V běžné kvalitě je 11 100 kusů, dalších 18 900 kusů má špičkovou kvalitu vyznačující se vysoce leštěným mincovním polem a matovaným reliéfem. Mají průměr 31 milimetrů a hmotnost 13 gramů. Vyrobila je Česká mincovna ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi.
Nominální hodnota mince 200 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů. ČNB přímý prodej veřejnosti nezajišťuje.
Mince věnovaná Santinimu je poslední, kterou ČNB v roce 2023 vydává. První emisí roku 2024 bude pamětní stříbrná mince k výročí 150 let od narození Josefa Suka. Přehled dalších plánovaných i dříve vydaných emisí je k dispozici v emisním plánu na období 2021–2025 na webu ČNB.
Jan Blažej Santini-Aichel
Jan Blažej Santini-Aichel se narodil 3. února 1677 v Praze. Na českém území je autorem řady staveb, které vznikly ve stylu tzv. gotizujícího baroka. Díky originálnímu přístupu k navrhování staveb, které vynikaly geometrickou a světelnou nápaditostí, je považován za jednoho z nejvýznamnějších architektů české historie. Zemřel v Praze 7. prosince 1723.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva