Česká obchodní inspekce: Na českém trhu stále dochází k diskriminaci

17.04.2022 19:18 | Tisková zpráva

Česká obchodní inspekce pravidelně kontroluje, zda nedochází ze strany obchodníků k diskriminaci spotřebitele. V minulém roce provedla celkem 861 kontrola a podezření na některou z forem diskriminace zjistila v 6 případech. V roce 2021, v souvislosti s prokázaným diskriminačním jednáním, ČOI pravomocně uložila 8 pokut ve výši 318 000 korun.

Česká obchodní inspekce: Na českém trhu stále dochází k diskriminaci
Foto: coi.cz
Popisek: Česká obchodní inspekce - logo

Česká obchodní inspekce monitoruje jednání tuzemských obchodníků, zda z jejich strany nedochází k porušování ustanovení § 6 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, které zakazuje prodávajícímu diskriminovat spotřebitele při prodeji výrobků nebo poskytování služeb, zejména zakazuje odlišné zacházení s lidmi ve srovnatelných situacích na základě různé rasy, etnického původu, národnosti, pohlaví, sexuální orientace, věku zdravotního postižení, víry, náboženského vyznání a světového názoru.

V období od 4. ledna do 31. prosince 2021 provedla celkem 861 kontrol. Vedle prověřování, zda nedochází ze strany prodávajících k některé z forem diskriminace spotřebitelů, kontrolovali inspektoři další právní předpisy, které jsou v dozorové kompetenci České obchodní inspekce.

Inspektoři ČOI v roce 2021 zjistili podezření na některou z forem diskriminace v 6 případech, což představuje 0,7 % z celkového počtu provedených kontrol. V porovnání s rokem 2020 došlo k mírnému zlepšení, jelikož v roce 2020 se jednalo o 1,5 %. I přes mírné zlepšení bude ČOI této problematice věnovat zvýšenou pozornost i v roce 2022.

Celkové poručení právních předpisů bylo zjištěno ve 435 případech, tj. 50,5 %.

Inspektorát

Počet kontrol

Kontroly se zjištěním

Zjištění v %

celkem

§ 6

celkem

§ 6

Středočeský a Hl. město Praha

7

2

2

28,6%

28,6%

Jihočeský a Vysočina

27

4

1

14,8%

3,7%

Plzeňský a Karlovarský

89

23

0

25,8%

0,0%

Ústecký a Liberecký

11

2

0

18,2%

0,0%

Královéhradecký a Pardubický

18

0

0

0,0%

0,0%

Jihomoravský a Zlínský

7

3

1

42,9%

14,3%

Olomoucký a Moravskoslezský

702

401

2

57,1%

0,3%

Celkem

861

435

6

50,5%

0,7 %

 

 

Zjištěné nedostatky

Podezření na porušení ustanovení § 6 č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, které zakazuje prodávajícímu diskriminovat spotřebitele při prodeji výrobků nebo poskytování služeb, vzniklo celkem v 6 případech:

  • v jednom případě bylo zjištěno podezření na porušení zásad rovného zacházení v oblasti cenové politiky obce. Ta při poskytování služby zvýhodnila spotřebitele, který má nemovitost a trvalý pobyt v obci, před spotřebiteli, kteří mají nemovitost v obci, ale bez trvalého pobytu

  • dva případy podezření na diskriminační jednání se týkaly neposkytnutí služby, respektive omezení vstupu do obchodních prostor v souvislosti s aplikací epidemiologických opatření, a přitom aktuální epidemiologická opatření takovému jednání nesvědčila. Jeden případ podezření na diskriminační jednání se pak týkal odmítnutí registrace spotřebitele do klubu, z důvodu nenáležitosti k vymezené skupině osob

  • v jednom případě bylo zjištěno podezření na diskriminaci z důvodu věku, když kontrolovaná osoba na svých webových stránkách uvedla v podmínkách slevového programu věkové omezení

  • v jednom případě bylo zjištěno podezření na diskriminaci z důvodu zdravotního postižení, neboť osobě se zdravotním postižením, která využívá doprovodu asistenčního psa se zvláštním výcvikem, nebyl umožněn vstup do provozovny

Porušení ostatních ustanovení zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele bylo zjištěno:

  • ve 148 případech prodávající neseznamovali spotřebitele s cenami nabízených výrobků nebo poskytovaných služeb v souladu s cenovými předpisy (§ 12)

  • ve 133 případech nebyl vydán doklad o zakoupení výrobků, ačkoli o něj spotřebitel požádal nebo byl vydán doklad bez potřebných náležitostí (§ 16)

  • ve 102 případech obchodník nedodržoval zásady poctivosti prodeje (§ 3)

  • v 49 případech prodávající neinformovali spotřebitele, jasným, srozumitelným a snadno dostupným způsobem o subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů (§ 14 odst. 1 zákona)

  • ve 25 případech prodávající řádně neinformovali spotřebitele o vlastnostech prodávaných výrobků nebo charakteru poskytovaných služeb (§ 9 odst. 1)

Porušení dalších ustanovení zákona o ochraně spotřebitele bylo zjištěno v menším rozsahu.

Porušení dalších právních předpisů:

  • v 62 případech bylo zjištěno porušení zákona č. 477/2001 Sb., o obalech

  • ve 26 případech bylo zjištěno porušení zákona č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek

Porušení dalších právních předpisů bylo zjištěno v menším rozsahu.

V některých kontrolních případech bylo zjištěno porušení více zákonů, resp. ustanovení, současně.

Uložené sankce

Česká obchodní inspekce v rámci kontrolní akce pravomocně uložila, za porušení právních předpisů, celkem 219 pokut ve  výši 993 500 Kč, kdy 8 pokut v celkové výši 318 000 Kč bylo uloženo v souvislosti s prokázaným diskriminačním jednáním.

Pro porušení povinností stanovených právními předpisy uložila zákaz prodeje na 655 kusů výrobků v celkové hodnotě 77 899,16 Kč a zákaz používání na 40 kusů neověřených měřidel, která neodpovídala obecně závazným právním předpisům, technickým normám, jiným technickým předpisům, popřípadě schválenému typu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Datové schránky jsou u občanů stále oblíbenější, už si jich zřídili přes milion

19:15 Úřad vlády: Datové schránky jsou u občanů stále oblíbenější, už si jich zřídili přes milion

Zájem o využívání datových schránek neustále narůstá. Nedávno byla zřízena již miliontá datová schrá…