V dalších projektech představí Česká televize divákům zásadní osobnosti z historie i současnosti české společnosti. Do kin se v koprodukci České televize dostane pokračování Manželských etud či poslední expedice Dana Přibáně.
„Dokumenty tvoří zásadní součást programu České televize, ročně nabídneme divákům kolem šesti tisíc hodin dokumentů, z nichž polovinu představuje naše původní tvorba,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a dodává: „Díky spolupráci s tvůrci se nám v posledních několika letech daří získávat pro dokumentární žánr nové diváky a i počet ocenění, které naše projekty získávají na tuzemských a evropských festivalech, ukazuje na to, že dokumentární tvorba se v České republice aktivně rozvíjí.“
Jedním z oceněných festivalových dokumentů je i Uzamčený svět, který se stal vítězem v sekci Česká radost na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Česká televize ho již od ledna uvádí v podobě šestidílného cyklu, ve kterém tvůrci zachytili příběhy odsouzených, kteří do vězení nastoupili poprvé, i propuštěných, které společnost přijímá většinou s obavami. Další tři osudy, které se propojily ve věznici, ukazuje dokument Máma z basy. „U této sondy do rodinného života bývalých trestankyň je zajímavé sledovat a porovnávat jejich odlišné přístupy k mateřství a životu,“ říká kreativní producentka Alena Müllerová. V její tvůrčí producentské skupině vznikl i časosběrný snímek Rovnýma nohama, o tom jak složité je odcházení z dětského domova. Dalším z celospolečenských témat je i inkluze ve stejnojmenném snímku Tomáše Škrdlanta, který k problematice přistupuje nejen z hlediska rodičů a učitelů, ale především z pohledu samotných dětí. Z domoviny do africké Kibery nahlédl režisér Martin Páv a za svůj počin získal Cenu diváku, taktéž v Jihlavě. „Zjistili jsme, že místo ve slumu není jenom jedno velké utrpení. Pod celou tou fasádou, která vypadá velmi rozdílně od naší reality – extrémně odlišně, někdy až děsivě, se ve skutečnosti skrývá něco, co je nám všem blízké.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva