Bezbariérové jednotky a vozy jsou vybaveny speciálně upravenými místy pro umístění vozíku cestujícího. Na těchto místech jsou buď sklopné sedačky pro ostatní cestující, nebo jsou sedačky zcela odstraněny, aby měl vozíčkář potřebný prostor pro svůj pohyb. Součástí vozidel jsou standardně bezbariérové toalety.
České dráhy disponují dvěma základními skupinami vozidel, která jsou přístupná pro vozíčkáře. Jednou z těchto skupin jsou nízkopodlažní vozidla, kterých je více než 400. Jedná se o elektrické a motorové jednotky s výškou podlahy nástupního prostoru ve výši moderních vysokých nástupišť, tedy cca 550 mm nad kolejnicí. Pro nástup a výstup vozíčkáře do těchto vozidel je nutné překonat jen několikacentimetrovou mezeru mezi nástupištěm a podlahou vozidla. Díky tomu v mnoha případech cestující vozíčkář ani nepotřebuje asistenci dopravce a nemusí svou cestu předhlašovat. Počet nízkopodlažních souprav v České republice je vysoký i ve srovnání se zahraničím. Například v Rakousku disponují dráhy přibližně třemi stovkami takových jednotek a na Slovensku jich mají všichni dopravci dohromady jen kolem 60 kusů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: České dráhy