České dráhy se s odbory dohodly na znění Podnikové kolektivní smlouvy na rok 2022

05.12.2021 7:34 | Tisková zpráva

Největší český železniční dopravce uzavřel jednání s odborovými centrálami o podobě Podnikové kolektivní smlouvy Českých drah na rok 2022.

České dráhy se s odbory dohodly na znění Podnikové kolektivní smlouvy na rok 2022
Foto: red
Popisek: ČD - logo

Podle předsedy představenstva Ivana Bednárika spadlo dlouhé a těžké kolektivní vyjednávání do velmi složitého období, kdy firma druhým rokem bojuje s propadem tržeb kvůli pandemii koronaviru.

„Protiepidemická opatření a covidem přímo nebo nepřímo způsobená změna cestovních návyků lidí nás připravila o tržby v řádu miliard korun. Současně s tím dochází ke skokovému nárůstu externích nákladů, které nelze z naší strany nijak ovlivnit. To pochopitelně limituje možnosti zaměstnavatele zvyšovat platy a rozšiřovat benefity,“ přibližuje současnou situaci Ivan Bednárik a dodává: „Nicméně jsme se zástupci zaměstnanců došli po těžkém boji ke kompromisu. Nikdo od stolu neodchází spokojen. Zachování funkčnosti firmy a sociální smír, tak bych nazval dnešní výsledek.“

Uzavřená Podniková kolektivní smlouva zajišťuje v roce 2022 růst mezd v tarifních třídách 1 až 12, tedy u většiny provozních pracovníků, o 4 %. U dalších zaměstnanců bude růst mezd v průměru o 3 až 3,5 %. Bez výraznějších změn je zachována většina dosavadních ustanovení a benefitů pro zaměstnance, jako je například délka pracovní doby, různé formy příspěvků včetně penzijního připojištění atd.

Úpravy se dotknou dovolených u pracovníků, kteří bezprostředně nezajišťují provoz vlaků. Přibližně 4 200 zaměstnanců, kteří měli dosud nárok na šestitýdenní dovolenou, bude mít nově pět týdnů. Pokud ale zaměstnanec dovolenou v daném roce vyčerpá, bude mít možnost v posledním čtvrtletí čerpat ještě týden placeného volna. Zároveň také došlo k úpravě kondičních ozdravných pobytů u skupiny zaměstnanců, kteří nenesou největší zodpovědnost za bezpečnost vlakové dopravy. U lidí, kteří se přímo starají o provoz, ke změnám nedochází.

„To nám pomůže lépe plánovat práci a zvýšit efektivitu,“ vysvětluje Ivan Bednárik a uzavírá: „Změny, na kterých jsme se nakonec dohodli, mají cenovku do 400 milionů korun navíc ve výdajích pro příští rok. Musíme ale myslet na budoucnost, abychom našim lidem zajistili práci i za pět, deset, dvacet let. České dráhy nejsou rozpočtová organizace, na svůj rozvoj, obnovu vozidel a všechny výdaje si musejí vydělat obchodní činností.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Elektrárny a provozy ČEZ přilákaly historicky nejvíce zájemců. 300 tisíc

16:26 ČEZ: Elektrárny a provozy ČEZ přilákaly historicky nejvíce zájemců. 300 tisíc

Infocentra a elektrárny ČEZ navštívilo v loňském roce více než 305 tisíc návštěvníků. A to jak osobn…