„Pylový semafor vám bude přinášet aktuální informace o kvetení vybraných rostlinných druhů, které patří mezi významné pylové alergeny a předpověď míry ohrožení výskytem pylu v ovzduší pro jednotlivé dny v týdnu,“ vysvětluje za ČHMÚ spoluautorka stránky Lenka Hájková.
Alergie na pyl jsou v celosvětovém měřítku závažným problémem, počet alergiků v populaci stoupá. Za posledních 30 let se počet alergiků zvýšil více než čtyřnásobně, v současné době je ohrožena až třetina populace. Množství pylu v ovzduší je ovlivňováno počasím, zejména teplotou vzduchu, větrem, slunečním zářením a výskytem atmosférických srážek. Proto ČHMÚ ve spolupráci se Zdravotním ústavem v Ústí nad Labem se rozhodl vydávat pylovou předpověď.
Pylový semafor bude předpovídat míru rizika týden dopředu na třístupňové škále (stupeň ohrožení nízký, střední a vysoký). Informace budou aktualizovány dvakrát týdně, a to v pondělí a ve čtvrtek po dobu pylové sezóny.
Na stránkách také najdete i dlouhodobý fenologický kalendář vybraných pylových alergenů.
„Klimatická změna způsobuje, že rostliny začínají kvést dříve a zkracují se intervaly i mezi kvetením jednotlivých rostlin. V Česku narůstá extremita počasí, vyskytují se např. delší a intenzivnější epizody sucha a nedochází tím pádem k častějšímu „vyčištění“ atmosféry a koncentrace pylů narůstá,“ doplňuje Lenka Hájková z oddělení biometeorologických aplikací.
Lze předpokládat, že míra ohrožení výskytem pylu v ovzduší se bude zvyšovat. Proto jsme spustili Pylový semafor, abychom včas informovali veřejnost o míře ohrožení pylem v ovzduší.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva