Kromě snímku Břetislava Hyblera, jenž zachytil boje probíhající 21. srpna 1968 na pražské Vinohradské třídě, se porotě líbila rovněž série snímků Stanislava Šťastného „U Rozhlasu“ a fotografie Bohumila Dobrovolského. Čestné uznání poroty si pak odnáší Jovan Dezort a Libuše Kyndrová. Témata, která oceněné snímky připomínají, zobrazovala především události odehrávající se 21. srpna v okolí budovy tehdejšího Československého rozhlasu, ale třeba také na Václavském náměstí.
Snímky vybírala odborná porota v čele s českým fotografem Herbertem Slavíkem. Dalšími členy poroty byli například historik Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR Oldřich Tůma, dramatik, scénárista a herec Zdeněk Svěrák, generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral a ředitelka soutěže Czech Press Photo a galerie Czech Photo Centre Veronika Souralová.
„Hodnotili jsme zachycení události, celkovou estetiku a pohotovost, s jakou fotografie v extrémně vypjaté situaci vznikla. Na vítězném záběru se setkaly všechny prvky, které charakterizují osudný den 21. 8. 1968: přijíždějící tank, hořící město, záchrana zraněného. To vše v jedné působivé kompozici,“ vysvětluje Herbert Slavík.
„Máme velkou radost z toho, že se do soutěže zapojilo tolik lidí. A ještě víc nás těší, že se mezi soutěžními snímky objevila celá řada unikátních fotografií, které dosud byly v soukromém albu a my je teď můžeme ukázat široké veřejnosti,“ uvádí šéfredaktor stanice Český rozhlas Radiožurnál Ondřej Suchan.
Vlastní archivní snímky roku 1968, mohli posílat občané Česka a Slovenska od letošního 3. dubna až do 21. června. Přihlašovatel vítězného snímku obdrží odměnu ve výši 30 tisíc korun. Druhý v pořadí se může těšit na 20 a třetí na 10 tisíc korun.
Výběr téměř stovky fotografií z projektu Československo – fotografie ´68 je nyní k vidění v galerii Czech Photo Centre. Výstava nabízí všechny vítězné, oceněné a některé další vybrané snímky.
„V podtitulu soutěže bylo téma každodenního života v Československu v roce 1968. Jsem ráda, že dorazily i fotografie, které nezobrazovaly jen ty nejdramatičtější momenty z ulic a náměstí Prahy a dalších větších měst. Lidé tehdy žili i normální život, který přinášel naopak pěkné chvíle. To všechno uvidíme také na výstavě v Czech Photo Centre,“ vysvětlila porotkyně Veronika Souralová, která je současně ředitelkou galerie Czech Photo Centre.
Soutěž je součástí projektu Českého rozhlasu ´68, který se snaží připomenout události vpádu vojsk Varšavské smlouvy, k nimž u nás došlo před 50 lety. Právě Český rozhlas sehrál při informování o situaci z noci 20. na 21. srpna klíčovou roli. Nezisková společnost Czech Photo, jež je partnerem projektu, měla prostřednictvím Veroniky Souralové své zastoupení v porotě soutěže a zároveň poskytuje prostory galerie Czech Photo Centre pro výstavu vybraných snímků soutěže.
V prostorech Czech Photo Centre bude současně probíhat výstava fotografií Oldřicha Škáchy Okupace 1968. Ta bude navíc doplněna o autorovu stylizovanou fotokomoru s původním zařízením a fotografiemi jeho ateliéru, které pořídil fotograf Petr Šálek. Zároveň s tím zde bude promítán film Evalda Schorma Zmatek, který zapůjčil Národní filmový archiv.
Obě výstavy budou pro veřejnost otevřeny do 16. září každý všední den kromě pondělí vždy od 11:00 do 18:00 hodin a o víkendu od 10:00 do 18:00 hodin. Základní vstupné činí 80 a snížené 40 Kč. Galerie se nachází 100 metrů od stanice metra Nové Butovice na adrese Seydlerova 2835/4, Praha 5.
Další informace o projektu ´68 a obou výstavách lze nalézt na adresách ZDE a ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva