Český statistický úřad: Celková důvěra v ekonomiku se mírně snížila

25.11.2019 10:58 | Zprávy

Důvěra v ekonomiku v podnikatelské sféře oproti říjnu mírně poklesla ve všech odvětvích s výjimkou obchodu. „Podnikatelé v obchodě očekávají, že se v nejbližších měsících jejich celková ekonomická situace zlepší. Souvisí to i s blížícími se vánočními svátky, kdy spotřebitelé budou obecně více utrácet. Pokles důvěry v ekonomiku ovšem pokračuje v odvětví průmyslu, kde se podniky potýkají s vysokou mírou nejistoty,“ sdělil Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Český statistický úřad: Celková důvěra v ekonomiku se mírně snížila
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

V listopadu proběhlo i pravidelně půlroční šetření o investicích ve zpracovatelském průmyslu. „V odhadu objemu investic pro rok 2020 předpokládají podniky přibližně jednoprocentní pokles. Investovat budou převážně do obnovy stávajících výrobních zařízení a pořizování nových technologií,“ uvedla Veronika Ptáčková z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Indikátory důvěry – bazické indexy

Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, oproti říjnu poklesl o 0,3 bodu na hodnotu 93,3. Indikátor důvěry podnikatelů se velmi mírně snížil o 0,1 bodu na hodnotu 91,5. Indikátor důvěry spotřebitelů se snížil o 1,6 bodu na hodnotu 102,0. Ve srovnání s listopadem loňského roku jsou souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů nižší.

Salda indikátorů důvěry

Důvěra podnikatelů v odvětví průmyslu se mírně snížila. Indikátor důvěry poklesl o 0,6 bodu na hodnotu 86,9. Hodnocení současné celkové i zahraniční poptávky se meziměsíčně nezměnilo. Stav zásob hotových výrobků se téměř nezměnil. Hodnocení současné celkové ekonomické situace se mírně snížilo. Podnikatelé očekávají pro období příštích tří měsíců mírný pokles tempa růstu výrobní činnosti a také zaměstnanosti. Očekávání vývoje vlastní celkové ekonomické situace jsou pro období příštích tří i šesti měsíců téměř neměnná. V porovnání s listopadem loňského roku je důvěra v průmyslu nižší.

Ze šetření o investiční činnosti ve zpracovatelském průmyslu vyplývá, že pro rok 2020 předpokládají respondenti meziroční mírný pokles investic přibližně o 1 %. Investice se budou týkat převážně obnovy stávajících výrobních zařízení a pořizování nových technologií, méně pak rozšíření výrobních kapacit.

Sezónně očištěné indikátory důvěry – bazické indexy

V odvětví stavebnictví se důvěra podnikatelů meziměsíčně mírně snížila. Indikátor důvěry poklesl o 0,5 bodu na hodnotu 103,8. Hodnocení poptávky po stavebních pracích se meziměsíčně téměř nezměnilo. Hodnocení současné celkové ekonomické situace se rovněž téměř nezměnilo. V hodnocení úrovně současné stavební činnosti jsou podnikatelé v porovnání s říjnem pesimističtější. Očekávání tempa růstu stavební činnosti se pro období příštích tří měsíců téměř nezměnila. Očekávání zaměstnanosti jsou stejná. Podnikatelé očekávají pro období příštích tří měsíců mírné zhoršení jejich celkové ekonomické situace, pro období příštích šesti měsíců jsou očekávání v porovnání s říjnem vyšší. Meziročně je důvěra ve stavebnictví na stejné úrovni.

Sezónně očištěné indikátory důvěry – bazické indexy

Důvěra v odvětví obchodu se meziměsíčně zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 5,4 bodu na hodnotu 96,0. Podnikatelé zhodnotili svou současnou celkovou ekonomickou situaci lépe než minulý měsíc. Stav zásob zboží na skladech se meziměsíčně téměř nezměnil. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou vyšší. V meziročním srovnání je ovšem důvěra v obchodě o něco nižší.

Sezónně očištěné indikátory důvěry v průmyslu, stavebnictví, obchodě a ve vybraných službách – bazické indexy

Ve vybraných odvětvích služeb (vč. bankovního sektoru) se důvěra meziměsíčně mírně snížila. Indikátor důvěry poklesl o 0,2 bodu na hodnotu 94,2. Podnikatelé zhodnotili současnou celkovou ekonomickou situaci lépe než v říjnu. Hodnocení současné celkové poptávky se mírně snížilo, stejně tak očekávání pro období příštích tří měsíců. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou přibližně stejná, pro období příštích šesti měsíců jsou mírně vyšší. Meziročně je důvěra ve vybraných službách nižší.

Salda sezónně očištěných indikátorů důvěry v průmyslu, stavebnictví, obchodě a ve vybraných službách

Mezi spotřebiteli se v listopadu důvěra v ekonomiku meziměsíčně snížila. Indikátor důvěry poklesl o 1,6 bodu na hodnotu 102,0. Z aktuálního šetření mezi spotřebiteli vyplynulo, že se pro období příštích dvanácti měsíců téměř nezměnily jejich obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace. Obavy spotřebitelů ze zhoršení jejich vlastní finanční situace se zvýšily. Obavy ze zvýšení nezaměstnanosti se téměř nezměnily. Úmysl spořit se v porovnání s říjnem mírně snížil. Obavy z růstu cen zůstaly meziměsíčně téměř stejné. V meziročním srovnání je důvěra spotřebitelů nižší.

Indikátory ekonomického sentimentu – mezinárodní srovnání, sezónně očištěno

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Kdo řídí Prahu?

Podle všeho byste měl vy, ale přijde vy, že je to spíš Hřib. Myslíte, že tu kumulaci funkcí zvládáte? Proč jste chtěl být primátor, když o vás není vůbec slyšet, za to o Hřibovi až moc? A stojíte za ním, co se týká toho, jak si jako náměstek pro dopravu vede? Vždyť je to jen chaos nebo nějaký skandá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ICOMOS oceňuje kvalitu studie obnovy Vyšehradského mostu i postoj ministra Kupky

19:15 ICOMOS oceňuje kvalitu studie obnovy Vyšehradského mostu i postoj ministra Kupky

Studie obnovy železničního mostu pod Vyšehradem představená Nadačním fondem Vyšehradský most vyhovuj…