Český statistický úřad: Ceny energií v březnu opět výrazně rostly

10.05.2022 11:48 | Tisková zpráva

V březnu 2022 vývozní ceny meziměsíčně rostly o 4,7 %, meziročně o 13,2 %. Dovozní ceny meziměsíčně rostly o 7,0 %, meziročně o 19,2 %. Hodnota směnných relací byla meziměsíčně 97,9 %, meziročně 95,0 %.

Český statistický úřad: Ceny energií v březnu opět výrazně rostly
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Vývozní ceny

Meziměsíčně v březnu rostly o 4,7 % (po kurzovém očištění o 2,9 %), největší vliv měl nárůst cen minerálních paliv o 22,3 % (zejména elektřiny a ropných výrobků). Výrazně rostly ceny potravin o 9,0 % (především obilovin), ostatních surovin1 o 8,5 % (hlavně kovového odpadu) a ceny polotovarů2 o 4,6 % (zvláště železa, oceli a kovových výrobků).

Meziročně se zvýšily o 13,2 % (po očištění o 16,7 %), největší vliv měl růst cen minerálních paliv o 152,8 % (elektřiny, ropných výrobků, plynu a uhlí). Výrazně rostly ceny ostatních surovin o 42,6 % (hlavně dřeva a kovového odpadu), potravin o 20,7 % (zejména obilovin), polotovarů o 20,4 % (především železa, oceli, kovových a dřevěných výrobků) a ceny chemikálií o 15,3 % (zvláště organických a anorganických chemikálií a plastů).

tabulka

Dovozní ceny

Meziměsíčně v březnu rostly o 7,0 % (po kurzovém očištění o 4,8 %), největší vliv měl růst cen minerálních paliv o 29,9 % (plynu, ropy, ropných výrobků a elektřiny). Ceny ostatních surovin rostly o 10,0 % (zejména rud kovů), potravin o 7,4 % (hlavně masa a masných výrobků) a ceny polotovarů o 4,8 % (především železa, oceli, neželezných kovů a kovových výrobků).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Pavel Fischer byl položen dotaz

,,Není moudré dávat stranou možnost členství Ukrajiny v NATO" - tvrdíte Vy.

A slibovat Ukrajině něco, co je nereálné, je podle vás v pořádku a fér i vůči Ukrajině? Nebo fakt věříte tomu, že by se vstupem Ukrajiny do NATO všichni souhlasili? Pokud vím, tak je souhlas všech členských států podmínkou pro vstup. Nebo ne?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Povodí Moravy: Průtoky v řekách klesají, sněhu je málo

22:03 Povodí Moravy: Průtoky v řekách klesají, sněhu je málo

Vodohospodářům dělají starosti nízké zásoby vody ve sněhové pokrývce. Ta je ve většině krajů v povod…