Český statistický úřad: Covid výrazně ovlivnil život ve všech krajích Česka

06.11.2022 17:59 | Tisková zpráva

Stárnutí populace, stěhování do Prahy a Středočeského kraje a zvýšená úmrtnost spojená s onemocněním covid-19, která se odrazila v poklesu naděje dožití obyvatel, patřily mezi hlavní charakteristiky regionálního demografického vývoje v posledních letech.

Český statistický úřad: Covid výrazně ovlivnil život ve všech krajích Česka
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Podrobný popis základních tendencí v oblasti demografického, sociálního a ekonomického vývoje jednotlivých regionů v letech 2016–2021 nově přináší 14 analytických publikací Krajských správ Českého statistického úřadu.

Z pohledu demografického vývoje byly v roce 2021 v řadě ukazatelů zachovány trendy předchozích let. Dlouhodobě trvalým procesem zůstává stárnutí populace. Základní migrační proudy se nemění a převažuje stěhování do Středočeského kraje a Prahy. Zvýšená úmrtnost v letech 2020 a 2021 však přinesla pokles naděje dožití mužů i žen ve všech krajích. V roce 2021 zemřelo v České republice 139,9 tis. osob, tj. nejvíce od konce 2. světové války. Nejčastějšími příčinami úmrtí byly nemoci oběhové soustavy, novotvary a covid-19.

Rok 2020 znamenal přerušení dlouhodobého trendu vysoké míry zaměstnanosti ve všech krajích, nejvyšších hodnot dosahovala právě na přelomu let 2018 a 2019. Její pokles byl zaznamenán celkem v osmi krajích, nejrychleji proběhl v Karlovarském kraji. Ve stejném roce došlo ke změně klesajícího trendu vývoje nezaměstnanosti a podíl nezaměstnaných osob meziročně vzrostl,  ale v roce 2021 se znovu snížil ve všech krajích, a to u mužů i u žen. Nejvyšší nezaměstnanost  byla v Moravskoslezském a Ústeckém kraji, nejnižší pak v Pardubickém kraji.

Mzdový vývoj byl v roce 2021 velmi nerovnoměrný, nadprůměrně mzdy rostly v Jihomoravském a Jihočeském kraji (o 7,0, resp. 6,8 %), nejpomaleji ve Středočeském a Plzeňském kraji (o 3,8, resp. 4,8 %). Nejvyšší hrubé měsíční mzdy byly v roce 2021 vyplaceny v Praze (50 494 Kč) a proti nejnižším mzdám v Karlovarském kraji (35 611 Kč) byly téměř o 15 tisíc Kč vyšší.

Pandemie koronaviru, kvůli které bylo omezeno poskytování ubytovacích služeb a cestování přes hranice a na určitou dobu i uvnitř republiky, zvrátila ve 2. čtvrtletí roku 2020 do té doby ve všech krajích rostoucí trend návštěvnosti a ochromila na následující dva roky cestovní ruch. Pouze letní sezóna, 3. čtvrtletí 2020 a 2021, kdy došlo k uvolnění opatření, byla srovnatelná s předchozími roky. Největší ztráty v cestovním ruchu zaznamenaly kraje s vysokým podílem zahraničních hostů, především hlavní město Praha, kde výpadek počtu přenocování v letech 2020 a 2021 oproti roku 2019 představoval více než 70 %.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: České jaderné elektrárny splňují mezinárodní normy ochrany životního prostředí

13:33 ČEZ: České jaderné elektrárny splňují mezinárodní normy ochrany životního prostředí

Temelín i Dukovany splňují požadavky mezinárodní normy pro řízení ochrany životního prostředí. Takov…