V průmyslu se v květnu důvěra podnikatelů meziměsíčně mírně zvýšila o 0,9 bodu na hodnotu 95,6. Hodnocení současné celkové ekonomické situace respondentů se téměř nezměnilo. Hodnocení současné celkové i zahraniční poptávky se také téměř nezměnilo. Zásoby hotových výrobků se podle respondentů téměř nezměnily. Respondenti očekávají pro příští tři měsíce zvýšení tempa růstu výrobní činnosti a neměnnost zaměstnanosti. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců se zvýšila. Celková důvěra v odvětví průmyslu je ovšem v meziročním srovnání nižší.
Celková důvěra v odvětví stavebnictví se v květnu meziměsíčně snížila o 4,1 bodu na hodnotu 76,6. Ve stavebníchpodnicích se hodnocení současné ekonomické situace respondentů nezměnilo. Hodnocení celkové poptávky po stavebních pracích se oproti dubnu také téměř nezměnilo. Respondenti očekávají pro příští tři měsíce pokles tempa stavební činnosti a rovněž zaměstnanosti. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců se snížila. V meziročním srovnání je důvěra podnikatelů ve stavebnictví také nižší.
V květnu se indikátor důvěry v odvětví obchodu oproti dubnu mírně snížil o 0,5 bodu na hodnotu 98,5. Hodnocení současné ekonomické situace respondentů se téměř nezměnilo. Zásoby zboží se také téměř nezměnily. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců se mírně snížila. Celkově je důvěra v obchodě oproti minulému roku také nižší.
Ve vybraných odvětvích služeb (vč. bankovního sektoru) se důvěra podnikatelů v květnu meziměsíčně mírně zvýšila o 0,7 bodu na hodnotu 94,4. Hodnocení současné ekonomické situace respondentů se oproti dubnu nezměnilo. Hodnocení poptávky v květnu se snížilo, její očekávání pro příští tři měsíce se zvýšila. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců se téměř nezměnila. V meziročním srovnání je důvěra podnikatelů ve vybraných odvětvích služeb vyšší.
Indikátor spotřebitelské důvěry se v květnu meziměsíčně nezměnil a zůstal na hodnotě 104,3. Z květnového šetření vyplynulo, že se pro příštích dvanáct měsíců v meziměsíčním srovnání téměř nezměnily obavy spotřebitelů ze zhoršení celkové ekonomické situace. Obavy z jejich vlastní finanční situace se snížily. Úmysl spotřebitelů spořit se v porovnání s dubnem téměř nezměnil. Obavy z růstu cen se také téměř nezměnily. Respondenti se v meziměsíčním srovnání více obávají zvýšení nezaměstnanosti. V meziročním srovnání je důvěra spotřebitelů vyšší.
____________________
Poznámky:
Zodpovědný vedoucí pracovník ČSÚ: Juraj Lojka, ředitel odboru
Kontaktní osoba: Jiří Obst, tel. 274054116, e-mail: jiri.obst@czso.cz
Metoda získání dat: Konjunkturální zjišťování ČSÚ, spotřebitelský průzkum GfK Czech
Konjunkturální a spotřebitelské průzkumy jsou spolufinancovány granty Evropské komise DG ECFIN.
Termín ukončení sběru dat: 18. 5. 2016
Navazující publikace: 070006-16 Konjunkturální průzkum v podnicích průmyslových, stavebních, obchodních a ve vybraných odvětvích služeb (https://www.czso.cz/csu/czso/konjunkturalni-pruzkumy)
Termín zveřejnění další RI: 25. 6. 2016
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva