Český statistický úřad: Kraje pod drobnohledem

19.01.2019 14:51 | Zprávy

Aktuální informace poskytující detailní pohled na ekonomickou a sociální situaci obyvatel všech 14 krajů České republiky přináší dnes vydaná publikace „Srovnání krajů v České republice – 2018“.

Český statistický úřad: Kraje pod drobnohledem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Českého statistického úřadu

„Prezentované informace pomohou odpovědět mimo jiné i na otázky, jak vysoké jsou v jednotlivých krajích mzdy, kde je nejnižší nezaměstnanost nebo míra kriminality. Což jsou statistiky, které všechny zajímají,“ hodnotí publikaci Jan Honner z odboru informačních služeb ČSÚ.

V roce 2017 se počet obyvatel zvýšil nejvíce v Praze a Středočeském kraji, naproti tomu nejvíce poklesl v Karlovarském a Moravskoslezském kraji. Na vývoj počtu obyvatel některých regionů má vliv také stěhování ze zahraničí, které se nejvíce týká Prahy. Cizinci tvoří největší podíl na obyvatelstvu kraje v Praze (15,1 %) a v Karlovarském kraji (6,7 %).

Podíl nezaměstnaných osob dosáhl v ČR koncem roku 2017 nejnižší hodnoty od roku 2005 (3,77 %). Rozložení v rámci ČR je v posledních letech let téměř neměnné, nejnižší nezaměstnanost tradičně byla v Praze (2,34 %) a naopak nejvyšší v Moravskoslezském (5,77 %) a Ústeckém (5,39 %) kraji.

Průměrná hrubá měsíční mzda v ČR se v posledních letech stále zvyšuje. V absolutních hodnotách dominuje Praha (36 915 Kč v roce 2017), s téměř sedmitisícovým odstupem následuje Středočeský kraj, na posledním místě je Karlovarský kraj, kde se rozdíl oproti Praze blíží k jedenácti tisícům korun.

Publikace je rozdělena do 27 kapitol, celá je k dispozici na webu ČSÚ ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Podvodem si na fiktivních fakturách přišli na dvacet sedm milionů korun

7:31 Celní správa: Podvodem si na fiktivních fakturách přišli na dvacet sedm milionů korun

Na konci července provedli ústečtí celníci z odboru pátrání Generálního ředitelství cel na území Pra…