Mezi poskytovateli licencí byly nejčastěji zastoupeny podniky, s velkým odstupem následovaly veřejné vysoké školy a veřejné výzkumné instituce. V roce 2023 poskytovalo licence na patent 44, na užitný vzor 58 a na průmyslový vzor 24 podniků. V případě vysokých škol se jednalo o 15 poskytovatelů licencí na patent, 13 na užitný a 3 na průmyslový vzor. Mezi veřejnými výzkumnými institucemi bylo zaznamenáno 17 poskytovatelů licencí na patent a 11 na užitný vzor.
Z 889 licencí na některou z ochran průmyslového vlastnictví jich v roce 2023 bylo 357 na patent, 349 na užitný vzor a 183 na vzor průmyslový. Z patentových licencí náleželo 40 % podnikům, třetina veřejným vysokým školám a pětina veřejným výzkumným institucím.
Budou volby v USA férové?Anketa
V případě licencí na užitný vzor jich 56 % poskytovaly podniky, čtvrtinu pak vysoké školy a 12 % veřejné výzkumné instituce. U průmyslových vzorů měly jednoznačně dominantní postavení podniky, a to jak v počtu poskytovatelů, tak i v počtu licencí i příjmů z nich.
V roce 2023 bylo v Česku 87 poskytovatelů licencí na patent, kteří poskytli celkem 357 patentových licencí a obdrželi na licenčních poplatcích částku, která převyšovala 3,5 mld. Kč. Z této částky však putovalo 98 % jedinému subjektu, a to Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB). Na ostatní subjekty pak připadaly zisky z patentových licencí ve výši 75,1 mil. Kč. Většinu získaly podniky, konkrétně se jednalo o 57 mil. Kč, veřejné vysoké školy obdržely za patentové licence 12,6 mil. Kč. Bez dominantního ústavu AV ČR získaly ostatní veřejné výzkumné instituce z licencování patentů 3,9 mil. Kč.
Celkem 23 % licencí na patenty mířilo v roce 2023 za hranice, přičemž nejvíce jich bylo poskytnuto subjektům z Německa (31) a Spojených států (22). Největší objem zahraničních poplatků za licence na patenty však pocházel ze Spojených států (téměř 3,5 mld. Kč), které s velmi výrazným odstupem následovalo Švýcarsko a Indie. V obou případech odtud za dvě patentové licence plynulo do Česka po 2,4 mil. Kč. Přestože většina licencí na patenty je poskytována českým subjektům, drtivá výše poplatků plynula z USA, a to díky příjmům z licencovaných patentů ÚOCHB AV ČR.
Další podrobné údaje naleznete na webu ČSÚ v publikaci Licence na předměty průmyslového vlastnictví 2023 ZDE.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva