Český statistický úřad: Licence přinesly loni svým poskytovatelům necelé čtyři miliardy korun

05.11.2024 10:17 | Tisková zpráva

V roce 2023 bylo v Česku celkem 169 subjektů, které poskytovaly dohromady 889 licencí na některou z ochran průmyslového vlastnictví, tzn. na patent, užitný vzor či průmyslový vzor. Celkem za tyto licence inkasovaly 3,7 miliardy korun. Největší objem financí přicházel ze Spojených států, a to téměř 3,5 miliardy korun. Obdobná situace byla i v roce 2022.

Český statistický úřad: Licence přinesly loni svým poskytovatelům necelé čtyři miliardy korun
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Mezi poskytovateli licencí byly nejčastěji zastoupeny podniky, s velkým odstupem následovaly veřejné vysoké školy a veřejné výzkumné instituce. V roce 2023 poskytovalo licence na patent 44, na užitný vzor 58 a na průmyslový vzor 24 podniků. V případě vysokých škol se jednalo o 15 poskytovatelů licencí na patent, 13 na užitný a 3 na průmyslový vzor. Mezi veřejnými výzkumnými institucemi bylo zaznamenáno 17 poskytovatelů licencí na patent a 11 na užitný vzor.

Z 889 licencí na některou z ochran průmyslového vlastnictví jich v roce 2023 bylo 357 na patent, 349 na užitný vzor a 183 na vzor průmyslový. Z patentových licencí náleželo 40 % podnikům, třetina veřejným vysokým školám a pětina veřejným výzkumným institucím.

V případě licencí na užitný vzor jich 56 % poskytovaly podniky, čtvrtinu pak vysoké školy a 12 % veřejné výzkumné instituce. U průmyslových vzorů měly jednoznačně dominantní postavení podniky, a to jak v počtu poskytovatelů, tak i v počtu licencí i příjmů z nich.

V roce 2023 bylo v Česku 87 poskytovatelů licencí na patent, kteří poskytli celkem 357 patentových licencí a obdrželi na licenčních poplatcích částku, která převyšovala 3,5 mld. Kč. Z této částky však putovalo 98 % jedinému subjektu, a to Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB). Na ostatní subjekty pak připadaly zisky z patentových licencí ve výši 75,1 mil. Kč. Většinu získaly podniky, konkrétně se jednalo o 57 mil. Kč, veřejné vysoké školy obdržely za patentové licence 12,6 mil. Kč. Bez dominantního ústavu AV ČR získaly ostatní veřejné výzkumné instituce z licencování patentů 3,9 mil. Kč.

Celkem 23 % licencí na patenty mířilo v roce 2023 za hranice, přičemž nejvíce jich bylo poskytnuto subjektům z Německa (31) a Spojených států (22). Největší objem zahraničních poplatků za licence na patenty však pocházel ze Spojených států (téměř 3,5 mld. Kč), které s velmi výrazným odstupem následovalo Švýcarsko a Indie. V obou případech odtud za dvě patentové licence plynulo do Česka po 2,4 mil. Kč. Přestože většina licencí na patenty je poskytována českým subjektům, drtivá výše poplatků plynula z USA, a to díky příjmům z licencovaných patentů ÚOCHB AV ČR.

Další podrobné údaje naleznete na webu ČSÚ v publikaci Licence na předměty průmyslového vlastnictví 2023 ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Digitální oprávnění zjednoduší zastupování na úřadech

7:14 Úřad vlády: Digitální oprávnění zjednoduší zastupování na úřadech

Od tohoto týdne je v Registru zastupování (REZA), spravovaném Digitální a informační agenturou (DIA)…