Český statistický úřad: Míra ohrožení příjmovou chudobou se nezměnila. Třetina lidí si nemůže dovolit kulturu

12.05.2016 22:16 | Zprávy

Příjmy domácností se zvýšily a míra materiální deprivace mírně klesla. Míra ohrožení příjmovou chudobou se nezměnila. Nicméně třetina osob, která v posledním roce neabsolvovala žádnou kulturní aktivitu, si to z finančních důvodů nemohla dovolit. Ukazují to aktuální výsledky šetření ČSÚ o životních podmínkách v roce 2015.

Český statistický úřad: Míra ohrožení příjmovou chudobou se nezměnila. Třetina lidí si nemůže dovolit kulturu
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Hranice ohrožení příjmovou chudobou vloni činila pro domácnost jednotlivce 10 220 Kč/měsíc. Oproti předchozímu roku se vlivem růstu příjmů zvýšila o více než 300 Kč. Pro dvojici dospělých se rovnala 15 330 Kč/měsíc a pro rodiče se dvěma dětmi do 13 let 21 461 Kč/měsíc. Podíl osob ohrožených příjmovou chudobou vloni dosáhl 9,7 %. Meziročně se nezměnil. „Mezi osobami ohroženými příjmovou chudobou se nejčastěji vyskytovali vedle nezaměstnaných i děti do 16 let s nepracujícími rodiči a starobní důchodci,“ upřesňuje Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ. Míra materiální deprivace, která udává podíl osob, jejichž domácnosti si nemohou dovolit alespoň čtyři položky z devítimístného seznamu, se ve srovnání s předchozím rokem mírně snížila. Vloni dosáhla hodnoty 5,6 %.

Šetření ČSÚ, které proběhlo na jaře 2015, odráží i příjmovou situaci domácností v roce 2014. „Průměrný čistý peněžní příjem na osobu vzrostl na 13 135 Kč/měsíc. Medián příjmů na osobu se zvýšil na 12 250 Kč/měsíc,“ vysvětluje Michaela Brázdilová z oddělení sociálních šetření ČSÚ. Oproti roku 2013 vzrostly příjmy nominálně i reálně, a to o 2,4 %. To je největší meziroční nárůst od roku 2008.

Podle speciální sady otázek věnované sociálnímu a kulturnímu životu odpověděla více než polovina respondentů, že v posledním roce navštívila kulturní nebo historickou památku, případně muzeum, galerii apod. Téměř polovina osob zavítala i do kina nebo na divadelní představení či koncert. „Zhruba 5 % osob uvedlo, že si tento způsob trávení volného času nemůže dovolit. U osob s příjmy pod hranicí chudoby si to z finančních důvodů nemůže dovolit přibližně čtvrtina,“ říká Šárka Šustová z oddělení sociálních šetření ČSÚ.

Souhrnný evropský indikátor sociálního vyloučení vloni v Česku činil 14,0 %. Jde o třetí nejnižší ukazatel ve srovnání s údaji za další evropské státy za rok 2014. Více informací naleznete v publikaci Životní podmínky 2015:https://www.czso.cz/csu/czso/prijmy-a-zivotni-podminky-domacnosti.

Nový ročník terénního šetření o životních podmínkách právě probíhá. Odborně proškolení zaměstnanci ČSÚ navštívili už 7,5 tisíc z celkem 11 tisíc náhodně vybraných domácností. Šetření potrvá do 5. června.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Parkování

Občané Prahy nemají kde zaparkovat, navíc chcete parkování zase zdražovat a pak sami zneužíváte parkovací karty i pro své známé a příbuzné? Ještě bych pochopil, že máte VIP parkování vy jako primátor, ale přijde vám v pořádku, že ho mají i další, i když třeba nejsou vůbec politiky? PS: Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČSÚ: Nástroje AI využívalo v EU i v Česku 41 % velkých podniků

7:33 ČSÚ: Nástroje AI využívalo v EU i v Česku 41 % velkých podniků

Stále více firem v Česku využívá moderní digitální technologie, ve většině ukazatelů jsme však pod p…