Český statistický úřad: Mzdy učitelů dále rostou, ale pomaleji

05.10.2022 10:57 | Tisková zpráva

Učitelé v regionálním školství pobírali po započtení všech příplatků a odměn v roce 2021 průměrnou hrubou měsíční mzdu ve výši téměř 47 tisíc korun, tedy meziročně o osm procent více. Zatímco výdělky učitelů na základních a středních školách se v minulém roce výrazně přiblížily hranici 50 tisíc korun, pedagogové v mateřských školách berou stále v průměru méně než 40 tisíc.

Český statistický úřad: Mzdy učitelů dále rostou, ale pomaleji
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

V Česku v roce 2021 působilo podle údajů ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy v rámci regionálního školství 149 tisíc učitelů. V loňském roce pobírali průměrnou hrubou měsíční mzdu ve výši 46 843 korun. Jejich výdělky odpovídaly 115 % průměrné celorepublikové mzdy, nicméně ve srovnání se mzdou zaměstnanců s vysokoškolským vzděláním šlo pouze o 76 %.

„Po letech 2018 až 2020, kdy mzda učitelů rostla dvojciferným tempem, došlo v následujícím období ke zpomalení. Minulý rok si učitelé v regionálním školství meziročně polepšili o 8,1 %, v absolutním vyjádření o 3 525 korun,“ říká Jitka Wichová z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

Učitelství je doménou žen. V roce 2021 zastávaly osm z deseti učitelských pozic v regionálním školství ženy. Průměrná mzda učitelek základních škol dosáhla v minulém roce 132 % průměrné mzdy všech zaměstnankyň v Česku. V případě učitelů mužů to bylo „jen“ 110 %.

Nejlépe placenou skupinou pedagogů v rámci regionálního školství byli středoškolští učitelé, kteří pobírali měsíčně v průměru 49,4 tisíce korun, výše mzdy se však značně liší mezi učiteli všeobecného, resp. odborného vzdělávání a praktického vyučování. Průměrná mzda učitelů na základních školách dosáhla v minulém roce 49,0 tisíce Kč, tj. o více než 10 tisíc korun více nežli mzda učitelů v mateřských školách (39,1 tisíce Kč). Učitelky ve veřejných mateřských školách, které dostávají plat, jsou výrazně lépe finančně ohodnoceny ve srovnání s kolegyněmi pracujícími za mzdu, zpravidla v soukromých školkách. V roce 2021 vydělávaly v průměru o 10 tisíc Kč více.

Mzda, kterou učitelé dostávají, roste úměrně s délkou jejich praxe. Pedagogové v regionálním školství mladší 35 let pobírali v roce 2021 v průměru 40,6 tisíce korun. Jejich kolegové starší 55 let vydělávali přes 50 tisíc korun.

Na základních školách dostávali nejvyšší průměrnou mzdu v roce 2021 učitelé v Libereckém kraji (50,0 tis. Kč), nejméně naopak vydělávali učitelé v kraji Vysočina (48,4 tis. Kč). V relaci k průměrné hrubé mzdě všech zaměstnanců daného kraje však pobírali nejvíce učitelé v Karlovarském a Zlínském kraji (137 % a 135 %) a nejméně učitelé v Praze (99 %).

Podrobné informace jsou dostupné na webu ČSÚ v aktuální publikaci Mzdy učitelů v regionálním školství 2012 – 2021 (ZDE).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo spravedlnosti: Sněmovna schválila návrh zákona o Veřejném ochránci práv

16:26 Ministerstvo spravedlnosti: Sněmovna schválila návrh zákona o Veřejném ochránci práv

Poslanecká sněmovna na svém jednání schválila vládní návrh novely zákona o Veřejném ochránci práv. N…