„Ve 2. čtvrtletí letošního roku se návštěvnost hromadných ubytovacích zařízení dostala do kladných čísel. Stalo se tak po pěti čtvrtletích poklesu kvůli koronavirové krizi. Meziročně se zvýšil počet příjezdů o 51 % a počet přenocování o 56 %. V porovnání s předcovidovým rokem 2019 jsou ale výkony ubytování pouze třetinové,“ komentuje aktuální výsledky Pavel Vančura, vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ.
Ve 2. čtvrtletí 2021 se zvýšil počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních meziročně o 51,3 % a počet přenocování o 56,1 %. Návštěvnost se tak po pěti čtvrtletích poklesu dostala do kladných čísel. V porovnání s předcovidovým obdobím ale stále nedosahuje ani třetiny objemu návštěv z roku 2019.
Počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních dosáhl ve 2. čtvrtletí roku 2021 celkem 4,2 milionu nocí, což bylo o 56,1 % více než ve stejném období předchozího roku. Počet přenocování nerezidentů se zvýšil o 108,5 %, rezidenti strávili v ubytovacích zařízeních o 50,3 % více nocí než vloni. Z celkového počtu nocí se 53 % uskutečnilo v hotelích, 17 % v penzionech a na kempy připadalo 8 % nocí.
Do hromadných ubytovacích zařízení přijelo ve sledovaném období celkem 1,6 milionu hostů, což meziročně představovalo zvýšení o 51,3 %. Ubytovalo se více domácích i zahraničních hostů (o 47,4 %, resp. o 79,1 %). Návštěvnost hotelů se meziročně zvýšila o 64,1 % (906 tisíc hostů), v penzionech se ubytovalo o 52,4 % více osob a kempy přivítaly na začátku letní sezóny o 30,3 % více hostů než vloni. Regionálně přibylo návštěv ve všech krajích České republiky. Nejvyšší meziroční přírůstek hostů celkem zaznamenala Praha (o 90,0 %) a Karlovarský kraj (o 72,0 %).
Zahraničních hostů (podle státního občanství) se nejvíce ubytovalo z Německa. Němci tvořili čtvrtinu zahraniční klientely ve sledovaných ubytovacích zařízeních (57 tisíc příjezdů). V porovnání se stejným obdobím minulého roku se jejich počet zvýšil o 14,5 %. Druhou nejpočetnější skupinu tvořili ve 2. čtvrtletí návštěvníci ze Slovenska (53 tisíc) s meziročním zvýšením o 75,6 %. Na třetím místě se umístili hosté z Polska (20 tisíc příjezdů, meziroční zvýšení o 147,3 %). Počty zahraničních hostů jsou ale stále nízké, nedosahují ani desetiny příjezdů před covidovou krizí v roce 2019.
Také lázeňská ubytovací zařízení se v letošním 2. čtvrtletí dostala do kladných čísel. V lázních se ubytovalo celkem 93 tisíc hostů, tj. o 68,7 % více než ve stejném období předchozího roku. Počet přenocování se rovněž zvýšil, o 54,1 %. Počet příjezdů i strávených nocí v českých a moravských lázních byl meziročně vyšší u rezidentů i nerezidentů, nicméně domácí klientela jasně převyšovala tu zahraniční. Devět z deseti ubytovaných lázeňských hostů byli Češi a jejich průměrný pobyt trval 10 nocí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.