Tržby v maloobchodě vzrostly v dubnu o 5,6 %, za nepotravinářské zboží se zvýšily o 12,9 %, za potraviny klesly o 3,6 %.
„Teplé počasí lákalo k nákupům jarních a letních oděvů, sportovního zboží, také zahrádkářská sezóna začala dříve. Tržby za nepotravinářské zboží tak meziročně vzrostly, o potraviny byl naopak zájem nižší. U nich se projevil vliv velikonočních nákupů. Vloni se na Velikonoce nakupovalo z velké části v dubnu, letos převážně v březnu,“ komentuje dubnové výsledky ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková.
Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy vzrostly v dubnu reálně meziměsíčně o 0,6 %. Meziročně se tržby očištěné o kalendářní vlivy zvýšily o 5,0 %, bez očištění o 5,6 %.
Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel (CZ-NACE 47) po očištění o sezónní vlivy zvýšily v dubnu reálně o 0,6 %, přičemž za pohonné hmoty vzrostly o 2,2 %, za nepotravinářské zboží o 1,8 %, naopak za potraviny klesly o 1,4 %.
Meziročně se maloobchodní tržby očištěné o kalendářní vlivy zvýšily o 5,0 %, v tom za nepotravinářské zboží vzrostly o 9,4 %, za pohonné hmoty o 7,0 % a za potraviny o 0,2 %.
Bez očištění se maloobchodní tržby meziročně zvýšily o 5,6 %, přičemž za nepotravinářské zboží vzrostly o 12,9 %, za pohonné hmoty o 9,9 %, zatímco za potraviny klesly o 3,6 %. Meziroční vývoj neočištěných tržeb byl ovlivněn vyšším počtem pracovních dní (o 2 dny více než v dubnu 2017) a také velikonočními svátky. V loňském roce se velikonoční nákupy realizovaly v průběhu dubna, zatímco v letošním roce se soustředily na konec března.
Nejrychleji rostly tržby za prodej zboží přes internet nebo prostřednictvím zásilkové služby (o 20,3 %). Větší zájem spotřebitelů o nákupy se projevil také ve specializovaných prodejnách s nepotravinářským zbožím. Tržby v prodejnách s oděvy a obuví vzrostly o 19,9 %, s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 17,2 %, s výrobky pro domácnost o 14,0 %, s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím o 10,1 % a s počítačovým a komunikačním zařízením o 6,3 %. Pokles tržeb naopak zaznamenaly prodejny potravin, a to jak nespecializované (o 3,7 %), tak i specializované (o 1,1 %).
Cenový deflátor (CZ-NACE 47) ke stejnému období předcházejícího roku (bez vlivu DPH) činil 100,6 % a byl ovlivněn zejména vyššími cenami farmaceutického a zdravotnického zboží, potravin a výrobků pro domácnost. Naopak ceny klesly v prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením, s oděvy a obuví a s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci.
Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel (CZ-NACE 45) vzrostly reálně meziměsíčně o 0,3 % a očištěné o kalendářní vlivy se snížily meziročně o 3,5 %. Neočištěné tržby se zvýšily meziročně o 3,0 %, v tom za opravy motorových vozidel o 5,2 % a za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) o 2,3 %.
Mezinárodní srovnání vývoje maloobchodních tržeb v zemích EU je k dispozici ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva