Ne všechny povinně zjišťované údaje jsou však uloženy v dostupných databázích. Žádný úřední zdroj neumožňuje v potřebném rozsahu zjišťovat např. data o rodinách a domácnostech, dosaženém vzdělání, mateřském jazyku, zaměstnání a dojížďce do škol. Neexistuje ani zdroj, který by uceleně informoval o bytovém fondu. Tyto údaje je proto nezbytné doplnit terénním šetřením.
V rámci Sčítání lidu, domů a bytů v roce 2011 byly vyplňovány tři formuláře: sčítací list osoby, domovní list a bytový list. V průběhu sčítání v roce 2021 se domovní list již rozesílat nebude, protože ČSÚ získá příslušná data z dostupných a pro evropskou statistiku použitelných zdrojů jiných orgánů. Kromě toho dojde k podstatné redukci obsahu sčítacího listu osoby. „Ve výsledku by všechna tato opatření měla vést k úsporám ve státním rozpočtu. Využitím dat z vhodných ministerských databází, zkrácením sčítacích formulářů a širším využitím jejich elektronických verzí dosáhneme nižších nákladů,“ doplnila Iva Ritschelová.ČSÚ nyní v souladu se zákonem i v návaznosti na podpůrné stanovisko Úřadu pro ochranu osobních údajů žádá ministerstva o dodání vzorků dat, u nichž zjišťuje kvalitu a vhodnost využití pro statistiku. Do 30. června předloží vládě návrh věcného záměru zákona o Sčítání lidu, domů a bytů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva