Český statistický úřad:V Česku se v roce 2019 prostřednictvím rezervačních portálů uskutečnilo 10,4 milionu přespání

17.12.2021 10:57 | Tisková zpráva

Více než 554 milionů přenocování bylo v roce 2019 v Evropské unii uskutečněno v ubytování rezervovaném prostřednictvím internetových portálů Airbnb, Booking, Expedia Group nebo Tripadvisor. Česko se zařadilo na 10. místo. Zhruba 83 % z počtu takto rezervovaných nocí u nás připadlo na návštěvníky z ciziny.

Český statistický úřad:V Česku se v roce 2019 prostřednictvím rezervačních portálů uskutečnilo 10,4 milionu přespání
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Dominantní postavení si v tomto typu ubytování drží Praha (7,3 mil. nocí) s podílem 70 % z celkového počtu. V případě zahraničních hostů se dokonce 4 z 5 přespání uskutečněných přes rezervační platformy odehrálo v Praze, u rezidentů to pak byl jen každý pátý nocleh. 

Z časového hlediska byla nejúspěšnější hlavní turistická sezóna. Nejvíce nocí připadlo na srpen (12,7 %) a červenec (12,5 %), naopak nejméně hostů přijelo v lednu (5,4 %) a listopadu (5,6 %). Míra letní koncentrace byla vyšší u domácích turistů, počty přenocování zahraničních návštěvníků měly během roku vyrovnanější rozložení.

Výsledky poskytují pohled na segment sdílené ekonomiky, která se v posledních letech stala významnou součástí sektoru služeb cestovního ruchu i v Česku. „Data doplňují informace o počtu krátkodobě ubytovaných osob na našem území a významným způsobem mohou také zpřesňovat odhady celkového počtu návštěvníků České republiky,“ uvádí Zdeněk Lejsek z oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ.

Publikovaná data jsou výsledkem spolupráce Eurostatu (statistický úřad EU) se zástupci čtyř mezinárodních online rezervačních portálů, na jejímž základě dochází k historicky prvnímu ucelenému předávání statistických dat od on-line poskytovatelů ubytování. 

„Zveřejněná data nabízejí doposud chybějící detailnější informace o relativně novém fenoménu. Má tedy smysl je veřejnosti nabídnout, přestože mají i určitá omezení. Podchycují sice aktivity největších zprostředkovatelů, což ale neznamená, že pokrývají veškeré zprostředkování ubytování uskutečněné online formou. Nedořešena také zůstává otázka možného překryvu údajů z webových portálů se standardní statistikou hromadných ubytovacích zařízení,“ upozorňuje Jan Ernest, vrchní ředitel sekce produkčních statistik ČSÚ. Právě z těchto důvodů jsou data prezentována jako tzv. experimentální či laboratorní statistika a nemusí splňovat veškeré kvalitativní nároky kladené na oficiální statistiku, jakými jsou například včasnost či pravidelnost.

Další informace naleznete na webu ČSÚ: Data z on-line ubytovacích platforem ZDE

Uvedená data jsou platná k 15. prosinci 2021 a budou dále zpřesňována. Data pro rok 2020 spolu s aktualizací starších údajů zveřejní Český statistický úřad v prvních měsících příštího roku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP: Místo tramvají budou na Libeňském mostě dočasně jezdit autobusy

22:03 DPP: Místo tramvají budou na Libeňském mostě dočasně jezdit autobusy

Současný provoz tramvají na části Libeňského soumostí bude od půlnoci z neděle 24. na pondělí 25. li…