„V roce 2012 byl počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních na úrovni 15 miliónů. Na konci loňska přesáhl hranici 20 miliónů a růst pokračuje i letos. Za první pololetí se návštěvnost meziročně zvýšila o 7 %,“ popisuje Pavel Vančura z oddělení statistiky cestovního ruchu ČSÚ.
Dominantní pozici si drží Praha, kde se ročně ubytuje necelých 40 % turistů. Z 65 % mezi nimi převažují zahraniční hosté. K hojně navštěvovaným regionům patří i kraje Jihomoravský, Jihočeský a Královéhradecký. Karlovarský kraj je po Praze druhým nejoblíbenějším cílem pro turisty z ciziny, hlavně díky lázeňství.
Co se týče meziročního vývoje, největší dynamiku lze sledovat v krajích Jihomoravském, Ústeckém a Jihočeském. V období let 2012 až 2017 se v nich počet hostů zvýšil o 40 %.
Nejdůležitější zdrojovou zemí pro tuzemské ubytovatele je Německo, odkud k nám přijíždí 20 % zahraničních turistů. Následuje Slovensko, Polsko, Rusko a USA. Počty cestovatelů, kteří k nám z těchto zemí míří, jsou v průběhu posledních šesti let stabilní a konstantně se zvyšují.
Výjimkou je Rusko, kde vloni došlo k poklesu o 184 tisíc hostů v porovnání s rokem 2012. „Naopak největší nárůst zájmu o českou destinaci jsme zaznamenali u Číny a Jižní Koreje. Z těchto dvou zemí k nám přijíždí o 300 % více turistů. Zatímco v roce 2012 činil počet hostů z Číny 150 tisíc a z Jižní Koreje 140 tisíc, vloni se tu ubytovalo skoro půl miliónu Číňanů a více než 415 tisíc Korejců,“ doplňuje Pavel Vančura.
Detaily naleznete v časových řadách ČSÚ (ZDE).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva