Český statistický úřad bude zjišťovat životní podmínky domácností

29.01.2019 20:17 | Zprávy

Již po patnácté spouští Český statistický úřad pravidelné každoroční šetření o příjmech a životních podmínkách. Letos proběhne v období od 2. února do 26. května. Tazatelé po celé republice osobně navštíví téměř 11,5 tisíce domácností s cílem získat aktuální údaje k posouzení jejich ekonomické a sociální situace.

Český statistický úřad bude zjišťovat životní podmínky domácností
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Šetření nazvané Životní podmínky organizuje Český statistický úřad každoročně od roku 2005. Jednotliví členové náhodně vybraných domácností odpovídají na otázky týkající se bydlení, pracovní aktivity, příjmů a vyjadřují se i k materiálním a zdravotním podmínkám. Obdobné zjišťování přitom probíhá v celkem 34 evropských zemích.

„Část respondentů s námi na šetření spolupracovala již v předchozích letech, nově letos oslovujeme 4 750 domácností. Velkou pozornost klademe na odbornou připravenost a profesionalitu našich tazatelů, neboť právě na nich závisí úspěšnost sběru dat a tím i samotného šetření,“ zdůrazňuje Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu. Výsledky šetření budou sloužit jako významný zdroj při hodnocení vývoje životní úrovně a příjmové situace tuzemských domácností.

V současné chvíli má již Český statistický úřad k dispozici předběžné výsledky šetření za rok 2018. „Z výsledků za minulý rok vyplývá, že míra ohrožení příjmovou chudobou a sociálním vyloučením zůstala na stejné hodnotě jako v roce 2017 a činila 12,2 %. V Evropě se tak řadíme mezi země s nejnižší úrovní tohoto indikátoru,“ uvedla Táňa Dvornáková, vedoucí oddělení sociálních šetření ČSÚ. Celkem se toto ohrožení týká v České republice asi 1,2 milionu osob.

Meziročně o téměř 100 tisíc klesl odhadovaný počet osob žijících v materiálně deprivovaných domácnostech, tedy takových, které si z finančních důvodů nemohou dovolit nejméně čtyři z devíti předem stanovených položek. Podíl těchto osob se oproti předchozímu šetření z roku 2017 výrazně snížil z 3,7 % na 2,8 %. Například neočekávaný výdaj ve výši 10 700 korun si tak ve sledovaném období nemohlo dovolit 23,7 %, týdenní dovolenou 20,7 % a úhradu pravidelných plateb a splátek 3,0 % osob v českých domácnostech.

Konečné výsledky šetření za rok 2018 zveřejní ČSÚ v březnu na tiskové konferenci.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS ČR: Hasiči pořídí osobní balistickou ochranu, bude je chránit i před výbuchy při požáru

22:31 HZS ČR: Hasiči pořídí osobní balistickou ochranu, bude je chránit i před výbuchy při požáru

Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR plánuje pořídit prostředky osobní balistické o…