Český telekomunikační úřad: Monitorovací zpráva 12/2020

24.12.2020 15:06 | Zprávy

V prosincové monitorovací zprávě přinášíme informaci o přípravě srovnávacího nástroje cen a kvality služeb elektronických komunikací, jehož realizaci po ČTÚ požaduje § 66a zákona o elektronických komunikacích.

Český telekomunikační úřad: Monitorovací zpráva 12/2020
Foto: ČTÚ
Popisek: ČTÚ

Dalšími tématy jsou zdražení vybraných služeb pro smluvní zákazníky České pošty v novém roce a praxe ČTÚ při rozhodování sporů týkajících se přenesení čísla k jinému operátorovi během zúčtovacího období. Informujeme také o aktualizaci všeobecného oprávnění k provozování uživatelských terminálů a o technologii Wi-Fi volání, které může být alternativou pro případ, kdy se uživatel ocitne mimo dosah signálu mobilní sítě.

ČTÚ ve spolupráci s dodavatelem připravuje spuštění srovnávacího nástroje cen a kvality služeb elektronických komunikací, který má za cíl zvýšit transparentnost a porovnatelnost služeb pro spotřebitele. Zároveň se srovnávacím nástrojem připravuje ČTÚ i vyhlášku, jejímž cílem je stanovit rozsah, formu a způsob předávání informací ze strany operátorů pro účely provozování srovnávače. Záměrem ČTÚ je zpřístupnit první část srovnávání pro nabídky mobilních služeb od února 2021.

Po veřejné konzultaci, kterou ČTÚ zahájil v listopadu, Rada ČTÚ rozhodla o vydání všeobecného oprávnění VO-R/1/12.2020-12 k provozování uživatelských terminálů rádiových sítí elektronických komunikací. Důvodem aktualizace je zejména potřeba upravit parametry kmitočtového pásma 3400–3800 MHz (článek 3 všeobecného oprávnění) a uvést je do souladu s podmínkami příslušné části plánu využití rádiového spektra, aby po provedené aukci v tomto pásmu bylo možno v budovaných sítích provozovat uživatelské terminály, a dále upravit parametry kmitočtového pásma 24-27 GHz (článek 3 všeobecného oprávnění), kde se v budoucnu rovněž předpokládá využití sítěmi 5G.

Nejste-li v dosahu signálu mobilní sítě a potřebujete-li si s někým zavolat, může pro vás připadat v úvahu ještě hlasové volání přes síť Wi-Fi. Službu, umožňující takováto volání, dnes v ČR nabízí již všichni tři síťoví mobilní operátoři právě jako alternativu pro případ, kdy se uživatel nenachází v dosahu jejich sítě. Tím se volání přes Wi-Fi (Voice over Wi-Fi, zkratkou VoWi-Fi) liší od služby volání přes LTE (Voice over LTE, zkratkou VoLTE), se kterou se často plete: tato druhá služba využívá pro přenos hlasu LTE síť operátora – a pro její využití se tak uživatel musí nacházet v dosahu této sítě.

Prosincová monitorovací zpráva je k dispozici na webových stránkách ČTÚ ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Miroslava Němcová byl položen dotaz

falešný tweet

Dobrý den, přemýšlela jste, proč právě vy jste byla zneužita k šíření falešného tweetu? Myslíte, že vás v Rusku nějak znají, že jste pro ně hrozbou? Spíš bych vám dal za pravdu, že popud vzešel z Česka, ale od koho? Myslíte, že je za tím třeba i někdo z politiků, a že jde o předvolební boj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: Na přejezdech ubývá nehod, pozitivní trend podpoří další investice i osvětová kampaň

22:12 Správa železnic: Na přejezdech ubývá nehod, pozitivní trend podpoří další investice i osvětová kampaň

Správa železnic v letošním roce zabezpečí dalších 130 přejezdů, náklady by měly dosáhnout 1,6 miliar…