Českým logistickým firmám rostou náklady, kvůli slabší koruně platí víc za nájem skladů

29.01.2013 8:37 | Zprávy

Intervence České národní banky se významně dotkla tuzemských logistických společností. Odborníci upozorňují, že firmy musejí nově počítat s vyššími náklady na pronájem skladových prostor. Firmy totiž ve většině případů platí za nájem skladů v eurech, kvůli oslabení koruny tudíž nájmy vzrostly. Logistické společnosti navíc očekávají vyšší investice do nafty, modernizace technologií či nákupu zahraničních služeb.

Českým logistickým firmám rostou náklady, kvůli slabší koruně platí víc za nájem skladů
Foto: Geis
Popisek: Geis

České firmy podnikající v oblasti logistiky často nemají k dispozici vlastní skladové prostory, proto jsou nuceny si sklady pronajímat od developerských společností. Nájem průmyslových nemovitostí je však na tuzemském trhu často udáván v eurech. Po listopadové intervenci České národní banky tak logistické společnosti při měsíční výši nájmu 20 000 eur ročně zaplatí za pronájem skladových prostor zhruba o 480 000 Kč více.

„Pronájmy skladových prostor jsou převážně udávány v eurech. Většina příjmů našich nájemníků je totiž také v eurech, protože se tyto firmy podílí na vývozu zboží. Stejně tak bankovní úvěry jsou většinou poskytovány v eurech,“ vysvětlil důvody placení nájmu skladových prostor v eurech Remon Vos, jednatel společnosti CTP, která je předním developerem komerčních nemovitostí na českém trhu. „Na primárním trhu skladových prostor je většina nájmů denominována v eurech. Hlavním důvodem je měna, ve které je investice realizována, kdy investoři nechtějí nést případná kurzová rizika. Většina nájemních smluv je uzavřena na dlouhé časové období a vliv oslabení koruny se zatím neprojevil,“ sdělil Jan Borůvka, generální sekretář Asociace realitních kanceláří České republiky s tím, že české logistické společnosti zatím kvůli oslabené koruně nájmy skladových prostor nevypovídají.

Negativní dopady znehodnocení koruny vůči euru na oblast skladové logistiky potvrzují samotné společnosti podnikající v oboru. „Naprostá většina nových logistických nemovitostí i kanceláří má nájmy v eurech, proto kvůli intervenci ČNB ze dne na den podražily. Smlouvy sice počítají s inflační doložkou, ale podle inflace v eurozóně, nikoliv v České republice. V našem případě máme naštěstí naprostou většinu nových logistických nemovitostí ve svém vlastnictví. Vlastnictví skladů však na trhu není tak běžné, takže zvýšení nákladů na nájmy sektor logistiky určitě zabolelo,“ uvedl Daniel Knaisl, jednatel skupiny Geis v České republice, která se specializuje na přepravu a logistiku. Dále upozorňuje, že nájmy nejsou jedinou oblastí, která pro logistické firmy kvůli intervenci České národní banky podražila. „Zvýšila se například cena technického vybavení. Jde o specializované přístroje, které není možné pořídit na tuzemském trhu. Pro letošní rok chystáme investice do nových třídících technologií či platebních terminálů, které tak budou dražší,“ doplnil Knaisl.

Logistických společností se významně dotýká také zdražení nafty. V důsledku oslabení koruny je nutné počítat s vyššími náklady na pohonné hmoty zvláště při tankování na zahraničních trzích, kde se platí eurem. Odborníci poukazují, že firem z oblasti přepravy a logistiky se vzhledem k charakteru jejich podnikání týká široká škála služeb, za které si nově v zahraničí připlatí.

„Devalvace se přirozeně dotkla rovněž dopravních a spedičních firem. V případě, že české firmy nakupují některé služby v zahraničí, jako jsou například služby železnic, překladiště či využívání přístavů, musejí za ně platit podle zvýšeného kursu více,“ upozornil Jan Ekl, výkonný ředitel Svazu spedice a logistiky ČR.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Podvodem si na fiktivních fakturách přišli na dvacet sedm milionů korun

7:31 Celní správa: Podvodem si na fiktivních fakturách přišli na dvacet sedm milionů korun

Na konci července provedli ústečtí celníci z odboru pátrání Generálního ředitelství cel na území Pra…