Snížení provozu motorových vozidel přineslo také výrazné snížení množství prachových částic, které byly měřeny nejen během Dne bez aut, ale také předchozí den za obvyklého provozu. Částice emitované spalovacími motory představují pro náš organismus velký problém, protože jsou velmi malé, s vysokou účinností se zachycují v plicních sklípcích a mají schopnosti pronikat do krevního oběhu. Nejvíce alarmující je však skutečnost, že na zmíněné mikročástice se ve výfuku aut váží rakovinotvorné látky. Tyto částice, příliš malé na to, aby byly viditelné pouhým okem, jsou emitované v bezprostřední blízkosti občanů a fungují jako doručovací služba nebezpečných látek do celého těla.
Zatímco prevenci bezpečnosti na silnicích je věnováno hodně prostoru, o zdravotních rizicích způsobených výfukovými plyny aut se moc nemluví. Přitom mají prachové částice a přízemní ozon v Evropské unii ročně na svědomí 406 000 předčasných úmrtí oproti 39 000 mrtvých při dopravních nehodách.
„Středeční měření nám ukázalo, jak velké množství těchto částic běžně uživatelé ulice Národní vdechují,“ uvedl Lukáš Eršil, koordinátor projektu Čistou stopou Prahou.
Měření prováděl doc. Michal Vojtíšek z Fakulty strojní ČVUT. Jeden přístroj byl umístěn na Národní před OC My, s druhým, ručním přístrojem pak bylo měřeno po celé Národní třídě, ale také na Smetanově nábřeží a Karlové mostě.
V grafu č. 1 je vidět porovnání celkového počtu částic na krychlový centimetr (cm3) na Národní, Smetanově nábřeží a Karlově mostě. „Na Karlově mostě nám ovzduší může nepatrně zhoršit leda procházející kuřák, či průjezd lodi pod mostem,“ směje se Michal Vojtíšek a vysvětluje, že emise prachových částic jsou zde minimální. Jedna z pražských ulic s nejkrásnějším výhledem - Smetanovo nábřeží - patří dlouhodobě autům a tak ani vysoká koncentrace emisí prachových částic nebyla překvapivá. Na rozdíl od zmíněných míst jsme mohli minulý týden na Národní poukázat na to, jak velký je rozdíl v produkci emisí mezi jednotlivými dopravními režimy.
Na grafu č. 2 je možno vidět průměrné hodnoty měření a medián ze stacionárního přístroje. Emise se při bezmotorovém využívání ulice snížily z průměrných 41 tisíc částic na cm3 ve středu na průměrných 11 tisíc částic na cm3 ve čtvrtek, tj. téměř o tři čtvrtiny. „Sníženy byly koncentrace zejména nejvíce rizikové kategorie, nanočástic do průměru 100 nm. Ne všechno je nutně v důsledku absence automobilové dopravy ve čtvrtek, menší roli zde mohou hrát další vlivy, ale nejméně dvě třetiny částic zmizely,“ okomentoval graf doc. Vojtíšek.
Emise ze čtvrtka je možno vidět ve spodní části grafu č. 2 (zelená a modrá), výsledky ze středy, kdy byla ulice zatížena auty v horní části (fialová, oranžová). „Okamžité hodnoty dosahovaly ve středu až milionů částic na krychlový centimetr, to jest stonásobek průměrné koncentrace ve čtvrtek. Takto vysoké koncentrace jsou v důsledku průjezdu vozidel s nadměrnými emisemi – zpravidla vozidel v nevyhovujícím technickém stavu. Jeden takový automobil dokáže vyprodukovat na kilometr jízdy tolik částic jako desítky až stovky autobusů s funkčním filtrem částic. Je na orgánech státní správy, aby takovým vrakům, které poškozují lidské zdraví, neumožnily provoz po Praze,“ dodává doc. Vojtíšek.
Jedním z kroků, který může už teď udělat každý motorista, aniž by došlo k jeho omezení, je myslet na vypnutí motoru ve chvíli, kdy na delší dobu zastaví, zaparkuje. Je to maličkost, která výrazně sníží množství emisí v ovzduší. Projekt Čistou Stopou Prahou uvedl 22. září videoklip, který má na tuto problematiku upozorňovat. Klip nese název „Dobrá každá minuta, kdy motor neběží“ a je ke zhlédnutí na webových stránkách www.cistoustopou.cz nebo na YouTube kanálu „Portál Praha“.
Pokud se po městě pohybujete v roli chodce, můžete využít novou pěší mapu Prahy, na které jsou vyznačeny ulice s vysokou intenzitou automobilové dopravy, a tedy i s vysokou koncentrací škodlivých látek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva