Politika se podle jeho názoru odcizila lidem, stejně jako se lidé odcizili politice. „Snadná řešení jsou velmi vábná, zatímco skutečné hodnoty přesahují osobní individuální zájem,“ upřesnil v rozhovoru. „Politika by se měla budovat na důvěře, ne na manipulaci. Je důležité si uvědomit, že individualitu si v tomto složitém světě musíme chránit sami. Musíme si jí být vědomi a usilovat o ni.“
V rozhovoru se zmiňuje také o absenci pocitu bezpečí. „Od mého dětství je pocit bezpečí něco naprosto vzácného. Nikdo ho nemáme dost. Také mně chybí pocit mojí vlastní samozřejmosti, který jsem často záviděl starším klukům, těm, kteří vyrůstali ještě předtím, než přišli Němci. „Není možné, aby nás obsadili, to se nestane,“ říkali. A najednou jsme zažili pravý opak…
Beneš byl pro nás symbolem demokratické republiky. A po válce bylo opět všechno jinak. Ano, toto je hluboce otřesená společnost. Dokonce jsou v tomto směru mezi národy značné rozdíly. Čech, konfrontován s konkrétním problémem, vynalezne způsob, jak s ním žít a přizpůsobit se. Němec přemýšlí, jak by to mohl změnit, a jde do akce.“
Na otázku, co nám doopravdy chybí – nikoliv materiálně, ale spíše duchovně - podotkl: „Pocit jistoty, důvěra ve vlastní totožnost a důvěra ve vlastní hodnoty.“ S tím souvisí jeho další slova: „Náš problém je, že neznáme sami sebe. Potřebujeme hledat, jaký je vlastně smysl našeho žití a bytí. Co je v našem životě důležité a na čem už tak úplně nezáleží?“
Celý rozhovor s filosofem Erazimem Kohákem si můžete přečíst zde.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva