Jejím cílem je změnit fungování vězeňství tak, aby přispívalo ke snižování recidivy kriminální činnosti. Podstatou koncepce je vytvoření dohledu nad cestou odsouzeného do vězení a zpět, včetně vytvoření vzdělávacího a pracovního plánu ve věznici, a pomoci se začleněním propuštěného zpátky do společnosti. Součástí plánů je i modernizace vězeňských, resp. vazebních zařízení a vytvoření takových podmínek, které budou zlepšovat výhled do budoucnosti vězněné osoby.
Míra recidivy kriminální činnosti v České republice dosahuje 70 procent. Problém recidivy je velký zejména u často se opakujících trestných činů, a to u krádeže, maření výkonu úředního rozhodnutí nebo zanedbání povinné výživy. Průvodním jevem celé spirály kriminální činnosti je pak zadlužení odsouzeného, které se pobytem ve vězení jen zvyšuje.
„Nová koncepce tedy počítá s tím, že už po příchodu do vězení čeká odsouzeného pohovor s odborníky, kteří s ním naplánují vzdělávací aktivity, zaměstnání podle aktuálních požadavků trhu a poradí mu s řešením dluhů do budoucna,“ uvedl ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Vězeňská služba podle něj bude spolupracovat při vedení vězně s úřady, sociálními kurátory a neziskovými organizacemi tak, aby se pobytem ve vězení zvýšila, a nikoli snížila šance na budoucí normální fungování propuštěného ve společnosti.
Podle generála Dohnala se práce odborníků zintenzivní zejména v období předcházejícím propuštění tak, aby měl propuštěný vězeň pokud možno zabezpečenou ubytování a práci. „Návrat k trestné činnosti je nejpravděpodobnější právě v prvních šesti měsících od propuštění, proto je důležité se na toto období zaměřit,“ vysvětlil ministr Pelikán.
Novou koncepci vězeňství, na které pracovalo téměř 50 odborníků z různých institucí, předloží Ministerstvo spravedlnosti vládě v nejbližších týdnech. Po jejím schválení se počítá s vypracováním konkrétních akčních plánů, které se věnují jednotlivým tématům koncepce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva