V roce 2020 přijala agentura CzechInvest 114 poptávek investorů po nemovitostech v České republice. Ve srovnání s rokem 2019 tak poptávka vzrostla přibližně o 13 %. Největší zájem byl o výrobní haly. Jejich poptávka se v porovnání s rokem 2019 zvýšila o více než 40 %. V důsledku koronavirové pandemie naopak významně poklesl zájem o kancelářské prostory.
Poptávka po průmyslových nemovitostech v roce 2020 dle kategorie
Zdroj: CzechInvest, 2021
Nejčastěji investoři poptávali průmyslové haly o velikosti od 5 do 10 tisíc metrů čtverečních. Ve srovnání s rokem 2019 výrazně vzrostl zájem o haly větší než 20 tisíc metrů čtverečních, a to více než dvojnásobně. Poklesl naopak o velké pozemky s rozlohou přes 20 hektarů určených k prodeji pro výstavbu závodu (o 27 %). U průmyslových pozemků byly vůbec nejvíce poptávány plochy o velikosti do 2 hektarů.
Z hlediska umístění investoři nejčastěji preferovali Středočeský kraj (14 %), následován kraji Ústeckým (10 %), Plzeňským (9 %) a Karlovarským (9 %). Nejméně poptávaným byl kraj Vysočina (2 %). Nižší poptávka byla evidována také v Královehradeckém a Pardubickém kraji (shodně 3 %), což může být zdůvodněno nedostatkem volných pozemků v průmyslových zónách spolu s nízkou mírou nezaměstnanosti.
Rozdělení poptávek po průmyslových nemovitostech v roce 2020 dle krajů
Zdroj: CzechInvest, 2021
„V loňském roce jsme vypracovali 109 nabídek nemovitostí, ve kterých jsme nabídli zahraničním investorům a tuzemským firmám celkem 592 podnikatelských lokalit. Téměř čtvrtina všech nabídek zahrnovala brownfield,“ říká ředitel odboru podnikatelské lokalizace David Petr.
Do Národní databáze brownfieldů, kterou CzechInvest spravuje, bylo v roce 2020 nově registrováno 453 lokalit, z toho 316 dotačních brownfieldových projektů v neveřejné části a 137 investičních brownfieldů ve veřejné části. Dohromady 45 lokalit (o celkové výměře 140 hektarů) se podařilo jejich vlastníkům úspěšně zregenerovat či prodat investorovi, a tudíž byly z databáze odstraněny. „Aktuálně pracujeme na kompletní aktualizaci našich databází. To výrazně zefektivní mapování brownfieldů i podnikatelských nemovitostí v regionech a také tvorbu nabídek pro investory,“ doplňuje David Petr.
Při vyhledávání lokalit pro umístění investičních záměrů klade CzechInvest důraz na soulad investice s lokálními podmínkami a potřebami daného regionu (tzv. smart lokalizace). Dvě třetiny investičních projektů dojednaných agenturou v roce 2020 mají vyšší přidanou hodnotu. To znamená, že do Česka přinášejí například unikátní know-how v podobě inovací nebo investují do výzkumu a vývoje.
Kompletní statistiku podnikatelských nemovitostí CzechInvestu za rok 2020 si můžete přečíst zde.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva