CzechTourism: Hlavní turistickou sezónu letos táhli Češi. Zahraničních hostů přijela oproti loňsku třetina

12.11.2020 17:52 | Zprávy

V hlavní turistické sezoně (červenec–září) přijelo do hotelů, penzionů a kempů v Česku téměř 6 milionů hostů a strávili zde 17,4 miliónů nocí. Vyplývá to z dat, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.

CzechTourism: Hlavní turistickou sezónu letos táhli Češi. Zahraničních hostů přijela oproti loňsku třetina
Foto: CzechTourism
Popisek: Logo Czech Tourism

Celkově počet hostů v porovnání se stejným obdobím minulého roku poklesl o 21 %, zahraničních ubylo téměř 70 %, počet domácích naopak vzrostl o 17 %. Češi tvořili ve třetím čtvrtletí více jak tři čtvrtiny všech hostů v hromadných ubytovacích zařízeních v Česku.

„Výpadek zahraniční klientely se našim tuzemským hoteliérům, majitelům penzionů a dalším provozovatelům hromadných ubytovacích zařízení snažíme kompenzovat dotací Covid Ubytování. Přijato bylo přes 5500 žádostí na téměř 2,5 miliardy korun. Žadatelům jsou už jejich žádosti propláceny,“ sdělila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Nejnavštěvovanějším krajem třetího čtvrtletí byl Jihočeský kraj (více na tourdata.cz). Počet hostů zde v meziročním srovnání sice poklesl, ale počet přenocování vzrostl. „Do návštěvnosti Karlovarského kraje se pozitivně promítly lázeňské vouchery. Počet domácích hostů zde vzrostl oproti loňskému roku o 62 % a tuzemští turisté pomohli kraji zmírnit ztráty z propadu incomingu,“ uvedl Jan Herget ředitel agentury CzechTourism a doplnil: „Celkově zde počet přenocování poklesl o 17 %. Nejvíce zasaženým krajem zůstává stále Praha s poklesem přenocování o 70 %.“

Všechny kraje České republiky zaznamenaly pokles návštěvnosti zahraničních hostů, naopak zaznamenaly nárůst počtu domácích. Ze zahraničí k nám nejčastěji přijížděli naši sousedé – Němci (419 tis.), Poláci (158 tis.), Slováci (123 tis.) a Rakušané (44 tis.). TOP 5 uzavírají turisté z Nizozemska (43 tis.).

„Ve třetím čtvrtletí se celorepublikově zvýšila průměrná délka pobytu o 3,55 % na 3,91 dny, což je zhruba stav roku 2014,“ komentuje Jan Herget.  Přehledně aktualizovaná data naleznete marketingovém portálu agentury CzechTourism zde.

Český statistický úřad dnes zároveň zveřejnil výsledky za tržby ve službách ve 3. čtvrtletí 2020. V ubytování, stravování a pohostinství pokračoval ve 3. čtvrtletí dvouciferný pokles tržeb, i když byl oproti předchozímu čtvrtletí mírnější (nyní o 24,3 %). Nejvýraznější pokles tržeb byl vykázán v ubytování (o 45,5 %). Stravování a pohostinství pokleslo o 14,8 %.

„Pokles tržeb v ubytování téměř na polovinu je dán především výrazným propadem počtu přenocování v Praze. Největší ztráty ve spotřebě cestovního ruchu tak budou kromě Prahy ještě v Karlovarském a Jihomoravském kraji, které mají hned po Praze největší procento přenocování zahraničních turistů,“ doplnil Herget.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VZP: Hrazení služeb nutričního terapeuta

22:31 VZP: Hrazení služeb nutričního terapeuta

V jakých případech jsou hrazeny služby nutričního terapeuta zdravotní pojišťovnou?