„Takový postup je v souladu s nejnovější odbornou a vědecky podloženou analýzou ECDC, která potvrzuje, že cestovní omezení nemají všeobecně žádný účinný dopad na šíření viru v Evropě. Zavedení digitálních COVID pasů bylo nejen pro cestovní ruch obrovským úspěchem a postupně se stává mezinárodním standardem,“ říká Jan Herget, ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism, která je členem Evropské komise cestovního ruchu (ETC).
European Tourism Manifesto (ETM), aliance sedmdesáti organizací z veřejného i privátního sektoru cestovního ruchu, jejíž zakládajícím členem je také ETC, ve svém dokumentu vítá pokračující úsilí Evropské komise o zajištění koordinovaného přístupu při zavádění cestovatelských opatření. Současně podporuje návrh na přechod k individuálnímu přístupu k cestovatelům, v němž pro účely cestování stačí platný digitální COVID certifikát (bez dalšího testování nebo karantény). K dalším bodům návrhu Evropské komise zaujímá aliance ETM následující postoj:
- Platnost EU digitálního certifikátu COVID (DCC): Je nanejvýš důležité, aby se všechny členské státy EU dohodly na standardní době platnosti očkovacího průkazu, aby se předešlo roztříštěnosti vnitrostátních právních předpisů a nesrovnalostem mezi členskými státy. Doporučení zkrátit platnost očkovacího průkazu na devět měsíců a vyžadování další („booster“) dávky k udržení tohoto statusu však vytvoří asymetrii mezi zeměmi EU s různými národními úrovněmi očkování a dostupností boosterů.
- Rychlá implementace: Vyzýváme členské státy, aby se co nejdříve dohodly na aktualizovaných doporučeních Rady s ohledem na naše návrhy uvedené v tomto dokumentu, aby bylo zajištěno jejich jednotné provádění před obdobím svátků. Datum implementace 10. ledna 2022 navržené Evropskou komisí je příliš pozdě na to, aby pozitivně ovlivnilo vánoční svátky – občané i průmysl vyžadují jistotu a soudržná pravidla pro přípravu na cestování na konci roku. Poznámka: Roztříštěný přístup bude mít dopad také na jarní a letní sezónu 2022, protože cestovatelé (občané EU i mimo EU) začnou plánovat dovolenou kolem Vánoc.
- EU Digital Passenger Locator Form (dPLF): Vyzýváme členské státy, aby urychleně přijaly stávající dPLF s cílem dosáhnout další harmonizace cestovních opatření a usnadnit trasování kontaktů přes hranice EU.
- Mapa ECDC: Jsme překvapeni, že jako zdroj informací, pokud jde o cestovní omezení, bude i nadále používána regionální barevně odlišená mapa ECDC, a to navzdory individuálnímu přístupu Evropské komise, založeném na osobní odpovědnosti cestovatelů. I přes nová očkovací kritéria (doplněnými o incidenci a testování) to podle nás kvůli odlišným opatřením způsobí další zmatek pro cestování v rámci EU, zejména pro rodiny s dětmi.
- Cestování ze zemí mimo EU na základě vakcín nebo obnovy schválených WHO: Vítáme návrh, aby všechny členské státy uznaly vakcíny schválené Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Dodatečný požadavek na poskytnutí negativního PCR testu pro cestující očkované vakcínou schválenou WHO, ale ne schválenou EMA, by však mohl vytvořit dvouúrovňový systém, jehož zavedení by bylo velmi těžkopádné. Vyzýváme proto členské státy, aby uznaly celý seznam vakcín schválených WHO bez dalších požadavků na cestující. Tento bod platí rovněž pro cestující, kteří se zotavili; neexistuje žádný opodstatněný důvod, proč je od cestujících ze zemí mimo EU vyžadován dodatečný test PCR, zatímco u cestujících z EU to není vyžadováno.
Cestovní ruch je srdcem evropské ekonomiky, tvoří 9,5 % HDP Evropské unie a vytváří 38,5 miliónu pracovních míst. V roce 2019 mířila dle UNWTO do Evropy více jak polovina mezinárodního turismu (zaznamenala 746 miliónu příjezdů turistů z celého světa). Příjmy z turismu se v Evropě vyšplhaly na 511 miliard EUR, což představovalo téměř čtyřicet procent z celosvětového příjmu z cestovního ruchu.
Podíl cestovního ruchu České republiky na hrubé přidané hodnotě české ekonomiky byl v roce 2019 větší než zemědělství, lesnictví a rybářství dohromady. Tvořil 2,9 % hrubého domácího produktu České republiky (165 miliard korun), zaměstnával 239,6 tisíce osob. Dopady pandemie Covid-19 a opatření omezujících cestovní ruch i navazující služby jsou děsivé. Podle analýzy CzechTourism poklesla spotřeba cestovního ruchu v roce 2020 o 161 miliard korun (z 300 mld. v roce 2019) a došlo ke ztrátě téměř poloviny pracovních míst. Podle negativního scénáře, který odpovídá průběhu letošní sezóny, lze v roce 2021 očekávat propad spotřeby cestovního ruchu oproti roku 2019 o 165 miliard korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva