Snímky vznikly na foto-workshopu POHO 2030, který uspořádala krajská společnost MSID ve spolupráci s Institutem tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Státní podnik DIAMO akci aktivně podpořil a provedl fotografy místy, kam by se jinak nedostali.
Na fotografiích, dotvořených podzimním sluncem, už neuvidíte horníky, ale spíše pozůstatky hornické práce a místa se zvláštní atmosférou doby, která měla různé etapy od budovatelského nadšení přes roky intenzivní těžby za účelem splnění socialistických plánů až po útlum i smutek z toho, že uhlí a horníky už naše země nepotřebuje.
V každé době šlo o těžkou práci v prašném prostředí s řadou rizik, což je na snímcích znát. Pečlivý pozorovatel ale objeví i náznak specifické hornické soudržnosti, hrdosti a humoru. Snímky ukazují také opravené objekty, které se dodnes využívají k nějaké jiné činnosti, nebo důlní kulturní památky, které udržujeme pro příští generace.
Putovní výstava fotografií s hornickou tematikou je ode dneška přemístěna na náměstí v Opavě, kde sídlí Institut tvůrčí fotografie, a nakonec doprovodí vánoční trhy na Masarykově náměstí v Ostravě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva