Po dvou uplynulých covidových letech, kdy ani jedna srážka s tramvají v Praze neskončila smrtí chodce, DPP loni zaznamenal celkem čtyři tragické nehody. Bohužel přetrvává vysoký podíl srážek chodců na přechodech a zastávkách, a opět roste počet zasažených cizinců. Statistiky odráží fakt, že se po dvou covidových letech vrátil nejen plný provoz tramvají, ale i počet přepravených cestujících v nich, turismus a mobilita obyvatel v plné síle.
Oproti covidovému roku 2021 došlo v loňském roce v Praze k více než dvojnásobnému počtu srážek tramvají s chodci. Při srovnání s předcovidovým rokem 2019, ve kterém DPP eviduje 87 případů, se za loňský rok jedná o pokles o necelých 5 %. K výraznému zlepšení ve srovnání s rokem 2019 došlo v kategorii lehkých zranění (pokles o 36 %), nebo v počtu srážek u žen (pokles o 42 %). Téměř beze změny zůstaly počty nehod, ke kterým došlo v zastávce nebo mimo přechod. A to přes to, že mobilita obyvatel, počet vypravených spojů či přepravených cestujících se vrátila na předcovidovou úroveň roku 2019.
K lepším výsledkům v jednotlivých ukazatelích počtů srážek tramvají s chodci v posledních letech bezesporu přispěla dlouhodobá společná kampaň „Neskákej mi pod kola!“ a důraz na tuto problematiku na pravidelných školeních řidičů DPP. Statistiky v letech 2020 a 2021 výrazně ovlivnily důsledky pandemie covid-19, tj. menší mobilita obyvatel, nižší počet cestujících v MHD i turistů v Praze. Na druhou stranu návrat k běžnému fungování včetně zahraničních turistů do Prahy se ve statistikách za loňský rok projevil opětovným nárustem počtu srážek tramvají s cizinci (o 32 % oproti roku 2019), zvýšil se počet střetů tramvají s muži (o 11 % oproti roku 2019), a také počet nehod, které se staly přímo na přechodech pro chodce (o 43 %).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva