Delegace podnikatelů v čele s prezidentem HK ČR na konferenci Eurochambres

20.10.2012 8:00 | Zprávy

V rámci svého programu se delegace dvaadvaceti podnikatelů v čele s prezidentem Hospodářské komory České republiky (HK ČR) Petrem Kuželem setkala nejen se zástupci Evropských institucí, ale i se stálými představiteli ČR v EU. Čeští podnikatelé se závěrem dvoudenního programu v Bruselu rovněž účastnili konference Eurochambres, která se uskutečnila v sídle Evropského parlamentu.

Delegace podnikatelů v čele s prezidentem HK ČR na konferenci Eurochambres
Foto: Archiv
Popisek: Hospodářská komora - logo

Podnikatelé se nejprve zúčastnili diskuse věnované vnitřnímu trhu Evropské unie, kterou pořádala Hospodářská komora České republiky, CEBRE – Česká podnikatelská reprezentace při EU a Stálé zastoupení ČR při EU. Cílem diskuse bylo informovat účastníky podnikatelské delegace o aktuálních návrzích projednávaných na úrovni Evropské unie týkajících se podnikatelského prostředí a diskutovat o jejich dopadech. Podnikatele úvodem přivítal velvyslanec Martin Povejšil, Stálý představitel ČR při EU a velvyslanec v COREPER II. Dalším vystupujícím byl prezident HK ČR Petr Kužel, který pohovořil o aspektech členství ČR v EU. „V těchto dnech si Evropa připomíná 20. výročí jednotného trhu. V roce 1992 se měl uskutečnit ambiciózní plán vytvoření společného trhu všech členských států, na němž by neexistovaly hranice pro pohyb zboží, služeb, lidí a kapitálu. Po 20 letech však musíme konstatovat, že k dosažení tohoto cíle máme stále daleko,“ řekl úvodem prezident Kužel. I přes to, že Evropa udělala několik velkých kroků dopředu, stále je co zlepšovat. „My – podnikatelé – stále nejsme zcela spokojeni. Mezi členskými státy i nadále zůstávají překážky. Při pohybu zboží narážíme na dodatečné požadavky, problémem jsou i technické certifikáty, firmy zejména ze střední a východní Evropy nemají přístup k veřejným zakázkám v Německu a v dalších zemích a mohl bych pokračovat,“ upozornil Petr Kužel. Za nejslabší oblast však jednoznačně považuje oblast volného pohybu služeb, které nepomohla ani směrnice o službách, přijatá v roce 2006. Hlavním viníkem přetrvávajících překážek je podle prezidenta Kužela ekonomická a finanční krize, která zastavila pokrok při odstraňování zmíněných komplikacích. Prezident HK ČR se ve svém projevu dotkl i obviňování východoevropských firem ze sociálního dumpingu, krize eurozóny, zvyšování vstupních nákladů firem a domácností díky přísným opatřením Evropy v problematice snižování energetické náročnosti či evropského klientelismu. V rámci diskuse vystoupila i Lucie Šestáková, vedoucí úseku Vnitřní trh a konkurenceschopnost, Stálé zastoupení ČR při EU, která zhodnotila 20 let Vnitřního trhu. O otázkách jeho oživení pak závěrem pohovořil Ivan Voleš, člen Evropského hospodářského a sociálního výboru: Sekce I – Zaměstnavatelé.

Dvoudenní program podnikatelské delegace posléze vyvrcholil účastí podnikatelů na konferenci Eurochambres, která byla cílena na „Aktivity EU pro byznys“. Konference se zúčastnili členové Eurochambres, evropští podnikatelé a zástupci hospodářských komor a jejím cílem bylo seznámení podnikatelské veřejnosti s konkrétními opatřeními EU na podporu růstu a konkurenceschopnosti firem.

Alessandro Barberis, prezident Eurochambres, již v úvodu konference zmínil potřebu zaměření se především na růst. Jedním dechem dodal, že Eurochambres má konkrétní opatření na podporu růstu, mimo jiné i prostřednictvím několika dotačních programů, které mohou být pro firmy velkým benefitem. Zároveň však upozornil na nutnost zvýšení kvality utrácení bruselských finančních prostředků, kdy se peníze z EU fondů musí bezpodmínečně vrátit zpět členským zemím. Na prezidenta Eurochambres navázal Christian Weinberger, poradce pro MSP, Evropská komise (DG Enterprise and Industry), který prezentoval konkrétní programy pro malé a střední podniky. Dalším tématem byla síť komor a v neposlední řadě byl představen budget EU pro roky 2014 – 2020. Na konferenci Eurochambres byly rovněž diskutovány specifické akce na podporu podnikání, vzdělávání, akce pro přístup k financím či hlavní trendy v Indii, Číně a Thajsku, tedy v zemích, které představují obchodní příležitosti pro evropské malé a střední podniky společně s nástroji úspěšného vstupu na tyto trhy.

Delegace českých firem, členů Hospodářské komory České republiky, byla finančně podpořena Zastoupením Evropské komise v ČR.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komora.cz

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: V Trutnově probíhá výsadba nových lip na hřbitově

16:33 ČEZ: V Trutnově probíhá výsadba nových lip na hřbitově

Trutnovský hřbitov se zazelená osmnácti novými lípami. Nadace ČEZ na nákup rostlin přispěla částkou …