Desatero bezpečného sexu s novou známostí

29.03.2017 18:15 | Zprávy

Jak minimalizovat riziko nákazy HIV při náhodném sexu

Desatero bezpečného sexu s novou známostí
Foto: C. Goldsmith
Popisek: Zelené částice viru HIV uvolněné z napadené imunitní buňky

Firemní večírek, narozeninová party, diskotéka nebo hudební festival pod širým nebem. Příležitostí, kde navázat nový vztah, milenecký poměr nebo zažít jednorázový „úlet“ je celá řada. Pohlavním stykem s osobou, jejíž sexuální historii neznáme, se však vydáváme na tenký led. Zažijeme příjemné dobrodružství, anebo si poneseme zdravotní následky po zbytek života? Můžeme se alespoň bezstarostně líbat a oddávat orálnímu sexu, aniž bychom se museli bát infekce? Jak moc spolehlivou ochranou při souloži je kondom? A co dráždění pohlavních orgánů rukou nebo anální sex? U každé z těchto praktik číhá riziko infekce HIV, které však lze minimalizovat dodržením vhodných preventivních opatření. Jejich seznam nám pomohl připravit MUDr. David Jilich z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí, AIDS centra Nemocnice Na Bulovce. Tiskový materiál reaguje na varovná zjištění, která přinesl dubnový průzkum pro společnost GSK. Mimo jiné z něj vyplynulo, že téměř 40 % zadaných Čechů je nevěrných svému protějšku, přičemž testování na pohlavní choroby absolvuje jen každý desátý.

Traduje se, že bezpečný sex je žádný sex. To však v reálném životě lze jen těžko praktikovat a málokdo se tímto pravidlem řídí. Přesto existují zásady, při jejichž dodržení může být i náhodný sex relativně bezpečný a riziko přenosu pohlavních chorob podstatně nižší, nikdy však nulové. „Rizikový je každý pohlavní styk, i ten chráněný. Ale dodržováním některých zásad lze riziko infekce podstatně snížit. Většina sexuálně aktivních jedinců si myslí, že používání kondomu při vaginální a anální souloži je dostačující ochranou, stejně tak jako být věrný jednomu partnerovi,“ říká MUDr. David Jilich a dodává: „Zkušenosti z reálného života ale ukazují, že ani jedno není 100% ochranou. Kondom nabízí přibližně 97% bezpečnost, navíc hrozí jeho roztržení či sklouznutí. U vztahů zase rizikovou roli může hrát nevěra jednoho z partnerů. Testování proti pohlavním chorobám, především pak proti infekci HIV, která není snadno postřehnutelná, by tak měl v pravidelných intervalech absolvovat každý, kdo žije sexuálně aktivním životem.“ Podle průzkumu realizovaného letos v dubnu agenturou STEM/MARK pro společnost GSK se skutečně přibližně 4 z 10 zadaných Čechů dopouští nevěry vůči svému protějšku, přičemž pouze 1 z 10 následně absolvuje testování na pohlavní choroby v zájmu ochrany partnera či partnerky.

1. Poznejte maximum ze sexuální historie. Dříve než se pustíte do sexuálních radovánek, zkuste svou touhu na chvíli zkrotit a věnujte pečlivou pozornost získání maxima informací od objektu svého zájmu pomocí nenápadné konverzace. Z té by nemělo být patrné, oč vám jde, aby odpovědi protějšku byly autentické. Užitečnými informacemi mohou být počet předchozích sexuálních partnerů, zmínky o případném promiskuitním chování či negativním vztahu k bezpečnosti při sexu. Pokud se daný protějšek nevědomky přizná k časté nevěře, frekventovanému střídání sexuálních partnerů nebo třeba zápornému vztahu k používání kondomu, raději si dobrodružství nechte ujít.

2. Zamyslete se, zda nemáte otevřené ranky. Než budete pokračovat vstříc novému sexuálnímu zážitku, zkontrolujte si, zda nemáte otevřené ranky v ústech nebo na genitáliích. Pokud se na setkání daný den připravujete, proveďte holení intimních partií co nejdříve, aby se případné krvácející ranky do setkání stihly zahojit. Ideální je holení provést o den dříve. Právě rankami totiž HIV proniká do těla nejsnáze.

3. Líbejte se bezpečně. Pokud jde o jednotlivé aktivity související se samotným sexuálním stykem, je líbání zřejmě nejbezpečnější. Sliny samotné totiž neobsahují dostatek viru, aby mohlo touto cestou dojít k přenosu HIV. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že malá příměs krve ve slinách nemusí být okem patrná. Aby ale došlo k infekci druhé osoby, musela by drobná ranka, například krvácející aft nebo dáseň, být i v jejích ústech. Při podobných zdravotních problémech nebo po zubařském zákroku raději neriskujte, nejste-li si 100% jistí.

4. I u orálního sexu opatrně. Orální uspokojování partnera je stále relativně bezpečnou sexuální praktikou, což je dáno tím, že se ve slinách nachází nízké množství viru HIV. Obecně tedy platí, že pokud se v ústech nebo na genitálu nenachází drobná ranka či jiné porušení sliznice, je nákaza touto cestou méně pravděpodobná. Poranění sliznice genitálií může vzniknout v důsledku jejich příliš intenzivního dráždění, případného kousnutí, ale také například holení. Pro přenos HIV platí, že ranky musí být čerstvé. Pozor je třeba dát ale i na ranky v ústech, například po zubařském zákroku. Ženy by neměly zapomínat nejen na skutečnost, že největší množství HIV se vyskytuje ve spermatu, ale také na to, že jeho jisté množství je i v preejakulátu. Pokud si žena není jistá svou bezpečností, před drážděním penisu ústy na něj může nasadit kondom.

5. Dráždění vaginy prsty bez rizika? Ne tak úplně. Ač rovněž stále relativně bezpečná praktika, i dráždění vaginy prsty má svá možná úskalí. Infekce je možná např. tehdy, když bude mít osoba dráždící vaginu na rukou čerstvé krvácející ranky (například záděrky, řezné rány) a pokud bude zároveň infikovaná žena neléčená. To se může stát v primární fázi HIV infekce, kdy o ní nemocná osoba ještě neví, a tedy neužívá léky.

6. Kondom zůstává naprostým základem. Alfou a omegou sexuálního styku s novým partnerem by mělo být používání kondomu, jakkoli se jedná pro některé lidi o nepohodlnou záležitost. Použití kondomu zajistí, že se můžete bezpečným způsobem pustit do samotné soulože. Vždy je však třeba dbát na kvalitu prezervativu. Nejspolehlivějším materiálem je latex. Všímat byste si měli i data exspirace a nepoužívat kondom, kterému již vypršela. Při použití latexového prezervativu je vhodné vybírat lubrikanty, které jej nerozpouští, ideálně na vodové bázi. Naopak silikonové lubrikační gely kondom poškozují.

7. Přerušovaná soulož není ochranou před HIV. I preejakulační tekutina obsahuje částice viru HIV, které mohou infikovat zdravého člověka, obzvláště dostanou-li se do krevního oběhu skrze poškozenou sliznici (vaginální, anální, dutinu úst nebo třeba i pokožku rukou, pokud je na ní čerstvé krvácející zranění). Z tohoto hlediska se přerušovaná soulož za ochranu proti HIV považovat nedá.

8. Anální sex je riskantnější než vaginální. Rizikem u análního styku bývá snazší poranění rektální sliznice, která je náchylnější k drobným trhlinkám více než tkáň vaginy. Právě při análním sexu je lubrikační gel nutností, podobně jako kondom, protože dokáže snížit riziko vzniku trhlin v konečníku, a tím i přenosu infekce do krevního oběhu. Samotný však jako prevence nestačí a je nutné se chránit také pomocí prezervativu.

9. Požívejte alkohol s mírou. 

Často se stává, že po požití alkoholu padají zábrany a dochází k sexuálnímu styku mnohem snáze i mezi zcela neznámými osobami, například na teenagery oblíbených diskotékách. Právě konzumace alkoholu ale snižuje opatrnost a zároveň zvyšuje nebezpečí nedodržení některých z pravidel prevence. Pokud tedy předpokládáte, že vás daný večer čeká sexuální dobrodružství, pijte alkohol s mírou, abyste měli situaci vždy pod kontrolou.

10. Po dvou měsících se nechte testovat.

Velmi dobrou prevencí a pravidlem, které lze každému po náhodném pohlavním styku či započetí nového sexuálního vztahu doporučit, je absolvovat po dvou měsících testování na pohlavní choroby, především pak HIV. Tato lhůta je dána dlouhou inkubační dobou HIV, který je s jistotou zjistitelný až po uplynutí 6-8 týdnů. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

životní úroveň

Životní úroveň se nám snižuje už roky, tato vláda s tím nic nedělá, ale co jste udělali nebo hodláte dělat vy proto, aby se zvýšila?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo obrany: Univerzita obrany se prezentuje na veletrhu Gaudeamus Brno 2024

13:21 Ministerstvo obrany: Univerzita obrany se prezentuje na veletrhu Gaudeamus Brno 2024

Univerzita obrany, jediná vojenská vysoká škola v ČR, se představuje středoškolákům ve svém sídelním…